Sodeč po rezultatih nedavne raziskave, ki jo je izdelalo britansko raziskovalno podjetje Ipsos-Mori, je večja verjetnost, da bo musliman izjavil, da je "njegova vera edina prava pot do raja“ kot pa na primer hindujec ali kristjan. Muslimani so tudi tisti, ki največkrat omenjajo vero kot pomemben del svojega vsakdana in so bolj kot ostali verniki prepričani, da je njihova pripadnost islamu dodatna motivacija za delo in življenje.

Islam velja za drugo najbolj razširjeno veroizpoved na svetu, pred njim je zgolj krščanstvo. Trenutno število vernikov najhitreje narašča prav v islamu. Danes se med muslimane prišteva 1,3 milijarde ljudi, kar je približno petina vsega svetovnega prebivalstva. Islam je tudi edina veroizpoved, ki jo navajajo v uradnem nazivu držav. Nihče ne dvomi o pomembnosti islama, poroča CNN, raziskovalci pa se razlikujejo po idejah o tem, zakaj so pripadniki islama bolj navezani na svojo vero kot pripadniki drugih ver.

Na pripadnost veri vplivajo tudi razmere v mednarodni skupnosti

Strokovnjak za islam v Indoneziji, državi, ki ima največ muslimanov, Azyumardi Azra, meni, da razlog za to tiči tudi v trenutnih razmerah v mednarodni skupnosti. Prepričan je, da številni muslimani svojo identiteto gradijo nasproti temu kar se dogaja v krščanskih kulturah. Dodaja, da se to bolj pogosto dogaja od napada na newyorška dvojčka 11. septembra leta 2001. Številni muslimani so namreč prepričani, da je konflikt med islamom in t. i. Zahodnim svetom od takrat vedno bolj prisoten, poroča BBC.

Foto: Tomaž Skale

Dodaja, da je to mišljenje pogosto zlorabljeno za namene negativne propagande islama. Ed Husain, strokovnjak za Bližnji vzhod, je prepričan, da biti bolj veren kot so ostali, ne pomeni nujno, da boš postal samomorilski napadalec. Še več, prepričan je, da je ravno "versko prebujanje“ lahko tisto, ki bo postalo nasprotni pol verskemu radikalizmu.

Tudi Husain priznava, da so muslimani bolj navezani na svojo vero kot ostali verniki. Razlog za to vidi v veri sami. "Muslimani imajo v svojih mislih, da samo oni sami poznajo pravo resnico.“ Ostali strokovnjaki k temu dodajajo, da za njihovo predanost veri ni kriva zgolj teologija, temveč tudi izobrazba in zgodovina sama.

Islam ni bil podvržen sekularizaciji

Raziskava Ipsosa-Morija je bila izvedena v treh državah, ki imajo najvišji odstotek muslimanov – Saudovi Arabiji, Indoneziji in Turčiji. Raziskava ugotavlja, da je eden izmed razlogov za močno pripadnost islamu tudi ta, da islam sam nikoli ni bil podvržen močni sekularizaciji, ki je bila prisotna v zahodni Evropi, poroča CNN. Številni muslimani so tudi prepričani, da jih z njihovim prerokom Mohamedom veze močna čustvena vez.

Foto: AP

Omenjena raziskava, ki so jo izvedli na 18.473 odraslih, je pokazala, da devet izmed desetih anketiranih muslimanov meni, da je vera edina, ki jih lahko reši. Pri kristjanih je delež ljudi, ki tako čutijo, kar štirikrat manjši. Številni muslimani so tudi prepričani, da bi morala imeti vera v politiki veliko vidnejšo vlogo.

Mnogi raziskavi ne verjamejo, ker ni odsevala realnega razmerja med verniki – večina vprašanih se je namreč izrekla za kristjane.