Dodali so še, da se je premier Borut Pahor z "le" 10,3 odstotki uvrstil na tretje mesto, kar bi sicer lahko kazalo na nepoznavanje političnega dogajanja v Sloveniji, saj je bil predsednik SD nad rezultatom prijetno presenečen in z njim več kot zadovoljen. Na BBC-ju so še zapisali, da je Pahor septembra izgubil podporo zaradi pokojninske reforme, zaradi česar so pri nas sploh organizirali predčasne volitve.

BBC-jev analitik za Evropo Sam Wilson je za spletni portal dejal, da se zdi, da bo Pahor sledil kolegom iz Grčije, Italije, Španije, Irske in Portugalske kot zadnji od evropskih vodij, ki jih je z oblasti odnesla gospodarska kriza.

Na britanskem portalu so zapisali še, da je ekonomija cvetela, ko je bil med letoma 2004 in 2008 na oblasti Janez Janša, v zadnjih letih pa se je stanje državnih financ zaostrilo.

Članek si lahko v celoti preberete tukaj.

Hrvaški tisk: Janković presenetljivo premagal favorita Janšo

V Sloveniji se je zgodil veliki preobrat. Potem ko so predvolilne raziskave predvidevale zmago Janeza Janše, je največ glasov dobil ljubljanski župan Zoran Janković, danes piše hrvaški Jutarnji list. Janša je poražen, čeprav se je tri leta pripravljal na volitve in je sistematično rušil vlado Boruta Pahorja, pa navaja Večernji list.

Janković je v dveh dneh, od petka do nedelje, uspel nadoknaditi razliko od sedem do dvanajst odstotkov, kolikor je v raziskavah zaostajal za Janšo, piše Jutarnji list. Ocenjuje, da je razloge za to možno iskati v aferah, v katere naj bi bil vpleten Janša, v njegovem izogibanju televizijskim soočenjem ter njegovem odmiku od politične sredine proti desnici.

Časnik dodaja, da so v novi vladni koaliciji možne vse kombinacije, razen sodelovanja Jankovića in Janše. "Morebitni Jankovićevi partnerji so tako DeSUS kot Borut Pahor in Gregor Virant," še ocenjuje zagrebški časnik.

"Vse raziskave so padle"

Večernji list poudarja, da se je SD rešila katastrofe ter z desetimi odstotki glasov zasedla tretje mesto. Časnik še izpostavlja, da so se Slovenci na koncu vendar odločili za levo opcijo, in dodaja, da je istočasno z zmago Jankovića v Sloveniji njegov soimenjak Milanović zmagal na Hrvaškem.

Slovenske volitve so se povsem nepričakovano, v sami končnici, prelevile v pravo dramo. Nad izidom je bil presenečen tudi zmagovalec Janković, piše Vjesnik. Izpostavlja, da so "padle" vse raziskave, ki so ves čas napovedovale prepričljivo prednost Janše.

"Nobenega dvoma ni, da bo nova hrvaška vlada lažje sodelovala z Jankovićem kot bi z Janševo vlado," ocenjuje Novi list. Dodaja, da so bile nedeljske volitve v Sloveniji zgodovinske ter da so na njih prvič prevladovali novi akterji na politični sceni z novimi razvojnimi vizijami za utrujeno Slovenijo.

Die Presse: V štabu SDS dolgi nosovi

Avstrijski Die Presse v prispevku z naslovom "Volitve v Sloveniji: Robati senzacionalni zmagovalec" piše, da je bilo pred parlamentarnimi volitvami pričakovati zmago nekdanjega premiera Janeza Janše, vendar pa je zmagala stranka ljubljanskega župana Zorana Jankovića. "Obračun je tudi v alpski republiki južno od Avstrije prišel šele na koncu," piše dnevnik in omenja, da so še zadnje javnomnenjske raziskave pred volitvami kazale na zmago Janše, a se je na koncu veselil Janković. "Nasprotno pa so imeli na večer volitev še posebej dolge nosove v štabu konservativne SDS, ki je pred nekaj meseci upala celo na absolutno večino v parlamentu," ugotavlja časnik. "Kot prvo se bo moral robati presenetljivi zmagovalec dokazati kot iznajdljivi kovač kompromisov. V Ljubljani pričakujejo naporna koalicijska pogajanja," sklene Die Presse v spletni izdaji.

Kurier: Kriza odneslo slovensko in hrvaško vlado

Avstrijski Kurier o volitvah v Sloveniji in na Hrvaškem piše v skupnem članku. Kot časnik ugotavlja po poročanju nemške tiskovne agencije dpa, sta se Slovenija in Hrvaška konec tedna pridružili hitro rastočemu klubu evropskih držav, katerih vlade so morale odstopiti med gospodarsko krizo. "Kar zdaj čaka nove vlade, sveže okrepljene s suverenom, je uresničevanje prav tistih varčevalnih programov in ukrepov za spodbujanje rasti, na katerih so se raztreščili njihovi predhodniki," še ocenjuje časnik.

Der Standard: Koalicija Jankovića, Pahorja in Viranta

Avstrijski dnevnik Der Standard v spletni izdaji povzema poročanje avstrijske tiskovne agencije APA, da so se volitve v Sloveniji končale s presenetljivo zmago levice in da bo moral zmagovalec Zoran Janković oblikovati koalicijo, najverjetneje z doslej vladajočimi socialnimi demokrati Boruta Pahorja ter liberalno novo stranko Gregorja Viranta.

La Repubblica: V Sloveniji in Hrvaški dvojna zmaga leve sredine

Tudi italijanska La Repubblica volitvam v Sloveniji in na Hrvaškem v današnji spletni izdaji namenja skupen prispevek ter piše o "dvojni zmagi leve sredine". Kar zadeva Slovenijo, omenja, da je Janković poskrbel za preobrat glede na vse napovedi in zmagal na volitvah. Povzema rezultate vzporednih volitev, omenja pa tudi nepravilnosti na volitvah v Tržiču, o katerih so oblasti že uvedle preiskavo.

Le Monde: V Sloveniji preobrat

Francoski Le Monde v spletni izdaji povzema poročanje francoske tiskovne agencije AFP, da je v Sloveniji prišlo do preobrata in da je zmagal levosredinski ljubljanski župan in milijonar Janković, čeprav je bilo pričakovati zmago konservativcev. "Vodja opozicije Janez Janša je utrpel grenak poraz," še piše Le Monde in ugotavlja, da so volilnemu preobratu najverjetneje botrovala razkritja nepremičninske afere.

The Guardian: Obrniti slovensko gospodarstvo

Britanski The Guardian povzema poročanje tiskovne agencije Reuters, ki med drugim ugiba, da bo Pozitivna Slovenija najverjetneje oblikovala koalicijo s socialnimi demokrati, ter omenja, da je Janković že vnaprej izključil možnost koalicije z SDS. "Pred koalicijo bo izziv obrniti slovensko gospodarstvo, ki drsi v novo recesijo in mu grozi novo znižanje bonitetne ocene," še piše časnik v spletni izdaji.

Politika: Župan v premierskem fotelju

Beograjska Politika v spletni izdaji v članku z naslovom "Janković zmagovalec v Sloveniji" povzema poročanje srbske tiskovne agencije Tanjug. Pri tem izpostavlja, da je Janković zmagal na presenečenje vseh, objavlja pa tudi njegov življenjepis in omenja, da sta Jankoviću, "županu v premierskem fotelju", že čestitala srbski predsednik Boris Tadić in beograjski župan Dragan Đilas.

El Pais: Politični potres?

Španski El Pais o volitvah v Sloveniji piše v istem prispevku kot o volitvah na Hrvaškem. Časnik piše o "presenečenju v Sloveniji", ki v državi pomeni "politični potres". Zmaga stranke priljubljenega levousmerjenega župana Ljubljane Zorana Jankovića pa pomeni tudi , da bo oblikovanje prihodnje vladajoče koalicije zelo zapleteno, v spletni izdaji med drugim ugotavlja španski dnevnik.

Neue Zürcher Zeitung: Vladajoča koalicija že več mesecev politično ohromljena

Tudi švicarski Neue Zürcher Zeitung v članku "Nov začetek v Ljubljani in Zagrebu" pozornost hkrati namenja volitvam v Sloveniji in na Hrvaškem. "Po Grčiji, Italiji in Španiji sta žrtvi finančne in dolžniške krize postali še dve sredozemski državi, čeprav manj neposredno kot prve tri. Na Hrvaškem in v Sloveniji so pri volilnih porazih vladajočih strank pomembno vlogo igrali tudi drugi dejavniki," izpostavlja švicarski dnevnik. Kot ugotavlja, je dolžniška kriza v Sloveniji, v manjši meri pa tudi na Hrvaškem delovala bolj kot katalizator, ki je pospešil padec slovenskih socialdemokratov in hrvaške HDZ. Časnik še piše, da je bila vladajoča koalicija v Sloveniji že več mesecev "politično ohromljena", in to v času, ko so bile potrebne pogumne odločitve. Država že velja za potencialno problematično članico območja evra in bo morala izpeljati določene reforme, ki jih imajo nekatere države Srednje in Vzhodne Evrope že zdavnaj za sabo, še opozarja časnik, ki Slovenijo označuje za "žrtev svojih prejšnjih uspehov".