"Če v Sloveniji do zdaj nismo imeli težav s pomanjkanjem odlagalnega prostora, smo z zavrnitvijo vlog več odlagališčem nenadoma na stopnji, ko prostora za prihodnjih pet let ni dovolj."

Arso: Za vse so krivi upravljalci!

Arso in okoljsko ministrstvo odgovarjata, da sporna odlagališča, in sicer Špaja dolina v Grosupljem, Globoko v Trebnjem, Leskovec v Novem mestu, Dobrava v Ormožu, Kovor v Tržiču in Stara Gora v Novi Gorici, niso dobila tako imenovanega IPPC-dovoljenja, ker ne izpolnjujejo predpisanih zahtev za ravnanje z odpadki.

Večina od njih namreč še vedno nima naprav in postopkov, ki bi zagotavljali obdelavo mešanih komunalnih odpadkov pred odlaganjem, čeprav so obratovala že leta 2000, ko je država prvič predpisala, da se na odlagališče lahko odlagajo samo obdelani odpadki. "Žal torej po vsem tem času, ki so ga imeli na voljo za ureditev in izpolnitev zahtev po okolju primernem načinu odlaganja odpadkov, tem zahtevam nekateri upravljalci odlagališč niso sledili," so nam pojasnili v Arsu.

A takšnih zmogljivosti za obdelavo mešanih komunalnih odpadkov pred odlaganjem razen celjskega odlagališča Bukovžlak nima nobeno slovensko odlagališče. Dobili jih bomo šele z dokončanjem regijskih centrov za ravnanje z odpadki, ki pa močno zamujajo. "Če bi inšpekcija zaprla naše odlagališče, bi morala zapreti tudi vsa druga odlagališča v Sloveniji razen celjskega. In kaj bi se zgodilo potem? Neapelj ali še kaj hujšega?" se sprašuje Alojz Turk, direktor Centra za ravnanje z odpadki Dolenjske, ki upravlja odlagališče Leskovec, za katero je Arso izdal zavrnilno odločbo.

Odgovor bomo izvedeli kmalu, saj se je slovenska vlada v zadnjem dogovoru z evropsko komisijo zavezala, da bo vse postopke za dodelitev IPPC-dovoljenj, ki jih izdajajo za velika odlagališča, končala do konca novembra. Z veljavnim IPPC-dovoljenjem v državi trenutno obratujeta le dve odlagališči - ljubljansko Barje in Puconci - ki pa kljub dovoljenju nimata zmogljivosti za dodatno obdelovanje odpadkov. Preostali upravitelji odlagališč so že leta 2009 ali še prej vložili zahtevo za izdajo IPPC-dovoljenja, Arso pa o njihovih vlogah ves ta čas preprosto ni odločal, ker nobeno odlagališče ne bi dobilo pozitivnega odgovora, priznavajo na okoljskem ministrstvu.

Sprejmejo novo uredbo, potem pa odločajo po stari

Vlada je prav zato v začetku julija sprejela novo uredbo o odlaganju odpadkov na odlagališčih in z njo v prehodnem obdobju, ki bo za velika odlagališča trajalo do konca leta 2013, za manjša pa do zaprtja 2015, precej omilila zahtevano predelavo odpadkov. V tem prehodnem obdobju bodo morali upravitelji odlagališč tako poskrbeti le za izločitev 40 odstotkov odpadnih kovin in 20 odstotkov odpadne plastike, primerne za energetsko predelavo, odložiti pa smejo največ 222 kilogramov tako obdelanih na prebivalca občine. Po novi uredbi lahko takšno "enostavno" obdelavo mešanih odpadkov za občine izvajajo tudi zunanji izvajalci, okoljevarstveno dovoljenje že imajo podjetja Papir servis, Saubermacher Slovenija, Koto in Gorenje Surovina, ki s tem že lepo služijo.

Čeprav so bili v Arsu, kjer se je na vlogah upravljalcev odlagališč nabiral prah tudi po več let, o novi uredbi seznanjeni, so negativne odločbe šestim odlagališčem paradoksalno izdali na podlagi starih predpisov. In to preprosto zato, ker so se odločili, da bodo vloge upravljalcev iz predala vzeli še pred uveljavitvijo nove uredbe. Tako je na primer Arso vlogo za IPPC-dovoljenje novogoriškemu odlagališču Stara Gora - tako kot prej petim drugim odlagališčem - zavrnil samo pet (!) dni pred uveljavitvijo nove uredbe, o zadnjih petih vlogah - Mala Mežakla na Jesenicah, RCERO v Celju, Pragersko v Slovenski Bistrici, Unično v Hrastniku in Gajke na Ptuju - pa so odločali že po novi uredbi, čeprav niso bile vložene nič kasneje kot druge. In prav mogoče je, da bodo ta odlagališča kljub temu, da se od prvih morda prav nič ne razlikujejo, dovoljenje za obratovanje na koncu dobila.

Upravljalci bentijo nad birokrati v Arsu

Upravljalcev odlagališč takšno odločanje Arsa seveda ni pustilo hladnih. "Mi smo se na odločbo agencije pritožili na upravno sodišče. Glede na to, da so se naše vloge reševale tako dolgo, in glede na to, da je ministrstvo novo uredbo sprejelo, da bi v prehodnem obdobju odlagališčem omogočilo pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja, nas je odločitev agencije, da naše vloge ne bo presojala po novi uredbi, presenetila," je dejal direktor Komunale Tržič Sebastjan Zupanc. Alojz Turk pa je poudaril: "Naše odlagališče ne izpolnjuje zgolj slovenskih, ampak tudi evropske normative, saj smo zanj pridobili evropska kohezijska sredstva. Obdelavo mešanih komunalnih odpadkov pred odlaganjem imamo od februarja letos zagotovljeno s podizvajalcem Papirjem servisom. Mi tako danes izpolnjujemo vse pogoje po novi uredbi, imamo tudi odobrena evropska sredstva za sofinanciranje gradnje objekta za mehansko-biološko obdelavo, ki bo v skladu z vsemi predpisi zagotovil primerno obdelavo odpadkov pred odlaganjem. V tem, recimo mu prehodnem obdobju, smo torej za sortiranje in odlaganje mešanih odpadkov poskrbeli, zato me še toliko bolj čudi ravnanje Arsa."

Zakaj torej agencija z izdajanjem odločb ni počakala še nekaj dni, da bi lahko o vseh vlogah odločila po novi uredbi in tako prihranila delo upravnemu sodišču, upraviteljem odlagališč, okoljskemu ministrstvu in ne nazadnje tudi sebi? V Arsu odgovarjajo, da so spomladi pospešili postopke, da bi se izognili plačilu denarnih kazni Evropski uniji, ki bi sledile, če Slovenija do konca novembra ne bi zaključila vseh IPPC-postopkov.