Vlada v Beogradu je danes tudi pozvala kosovske Srbe, naj odstranijo barikade s cest na severu Kosova. K umiku barikad je že v torek pozval srbski predsednik Boris Tadić, ki je poudaril, da barikade ogrožajo življenja in ne ščitijo nacionalnega ali kakega drugega interesa.

Uporaba nasilja proti Natovim silam je nesprejemljiva in jo obsojamo," je v sporočilu za javnost danes poudaril Severnoatlantski svet. Ob tem je Nato vse strani pozval k zadržanosti in zagotavljanju svobode gibanja, kosovske Srbe pa, naj se vzdržijo napadov na pripadnike Natovih sil.

Nato želi umik barikad, ker je zaradi njih onemogočena oskrba Natovega oporišča.

Razmere na severu Kosova so se nazadnje znova zaostrile v ponedeljek, ko je v bilo v incidentu ob odstranjevanju barikade pri vasi Jagnjenica ranjenih 25 vojakov sil zveze Nato (Kfor), dva iz strelnega orožja, ter po podatkih Beograda okoli sto Srbov.

Rusija zavrnila prošnjo kosovskih Srbov za državljanstvo

Ruske oblasti so danes zavrnile skupinsko prošnjo 50.000 kosovskih Srbov za pridobitev ruskega državljanstva, ker ta ni v skladu z rusko zakonodajo, poroča nemška tiskovna agencija dpa. So pa iz Kremlja sporočili, da bodo na Kosovu živeče Srbe še naprej "podpirali" na druge načine.

Srbski aktivist Zlatibor Đorđević je novembra na Kosovu napovedal, da je sprožil kampanjo, katere cilj je pridobiti rusko državljanstvo za kosovske Srbe. Kot je pojasnil, to ne pomeni, da se nameravajo tudi dejansko preseliti v Rusijo, ampak upajo na njeno pomoč, da bodo sploh lahko ostali na svojih domovih.

Kot je pred časom pojasnil eden od vodij kosovskih Srbov Marko Jakšić, ta korak odraža njihov obup nad razmerami na Kosovu in pomanjkanje zaupanja v oblasti v Beogradu, ki da so jim "obrnile hrbet". Zato se zdaj po pomoč obračajo na Rusijo.

Ruski konzulat v Beogradu je nato sprejel prošnjo, ki jo je podpisalo skoraj 22.000 Srbov - večinoma z juga Kosova in ne s severa države, kjer so se v zadnjih mesecih močno zaostrile napetosti -, nakar je o legalnosti te prošnje odločalo rusko zunanje ministrstvo.

A kot je danes pojasnil tiskovni predstavnik ministrstva Aleksandr Lukavič, ruski imigracijski zakoni ne dovoljujejo skupinske prošnje za podelitev ruskega državljanstva. Obenem je zatrdil, da ruska vlada ostaja zavezana podpori kosovskih Srbov. Kot je spomnil, so jim že in jim še bodo pomagali tudi s humanitarno pomočjo.

Rusija velja za veliko zaveznico Srbije in ni priznala leta 2008 razglašene neodvisnosti Kosova. Ruski nacionalisti tudi večkrat pozivajo k odločnejši podpori kosovskim Srbom.

A kot je že novembra ob navajanju mnenj analitikov pisala ruska tiskovna agencija Itar-Tass, bo Moskva skupinsko prošnjo za državljanstvo po vsej verjetnosti zavrnila, saj bi sicer tvegala nov spor z zvezo Nato, ki ima na Kosovu svojo misijo, poleg tega pa bi tudi pokvarila svoje odnose z oblastmi v Srbiji.