K sodelovanju v preiskavi so povabljeni tudi predstavniki Afganistana in Pakistana, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila ameriška vojska. Napovedali so, da se bo preiskava osredotočila na dejstva in tiste dejavnike, ki bodo lahko prispevali k razjasnitvi okoliščin napada.

Po navedbah neimenovanih virov v ameriški vojski ni nič neobičajnega, da takšno preiskavo vodi ameriška vojska namesto predstavnikov sil Natovih sil v Afganistanu Isaf. Isaf običajno preiskavo izvaja, če so vpletene civilne žrtve, so pojasnili. V Isafu medtem niso želeli komentirati navedb, da so v času napada na območju delovale posebne ameriške enote.

Pakistan se je ogorčeno odzval na napad, za katerega trdi, da ga niso z ničemer izzvali, in je med drugim prekinil oskrbovalne poti za Natove sile v Afganistanu ter napovedal ponovno preučitev odnosov z ZDA. Po drugi strani afganistanski in zahodni predstavniki trdijo, da so prve streljale pakistanske enote.

Pakistanska vlada je danes sporočila, da razmišljajo tudi o bojkotu konference o stabilizaciji razmer v Afganistanu, ki bo prihodnji teden v Bonnu. Pakistanska vlada je nato na današnji seji v mestu Lahore potrdila, da bodo v znak nasprotovanja napadu Natovih sil bojkotirali srečanje v Nemčiji, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Pakistan sicer velja za enega ključnih dejavnikov za zagotovitev stabilnosti Afganistana.

Na napad pa so se danes ogorčeno odzvali tudi v Pekingu. Vplivni državni časnik People's Daily je v uvodniku zapisal, da so bili v Pekingu ob napadu "globoko prizadeti". ZDA so po njihovi oceni "grobo kršile mednarodne zakone in načela, kar dokazuje, da se niti najmanj ne obotavljajo kršiti suverenosti druge države za zagotovitev absolutne varnosti".

Kitajski zunanji minister Yang Jiechi je sicer že v ponedeljek izrazil ogorčenje zaradi napada.