Med več sto otroki so nekatere mučili do smrti, tako moške kot dečke so spolno mučili v vojaških zaporih, dveletno deklico pa so ubili samo zato, da bi preprečili, da bi zrasla v protestnico, med drugim ugotavlja poročilo, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

"V enaki meri so mučili odrasle in otroke," ugotavlja komisija v poročilu, ki ga je pripravila za Svet ZN za človekove pravice. V poročilu so objavili tudi številna pričevanja, ko so dečke spolno mučili pred odraslimi.

Komisija je ugotovila, da so vladne sile izvajale prekomerno nasilje s "streljanjem na slepo na neoborožene protestnike", medtem ko so ostrostrelci ciljali v glave in zgornje dele teles. Ugotovila je tudi, da so imele sirske varnostne sile, ki so sodelovale z milicami, ukaz, da streljajo na protestnike s ciljem, da jih ubijejo.

Kot je povedal član komisije, brazilski profesor Paulo Sergio Pinheiro, imajo "trdne dokaze", da so varnostne sile zakrivile "umore, mučenja, posilstva in druge oblike spolnega nasilja". Članom komisije oblasti niso dovolile obiskati Sirije, kljub temu pa so opravili pogovore z 223 žrtvami in pričami, vključno z dezerterji iz sirske vojske in varnostnih sil.

Tričlansko neodvisno komisijo je za preiskavo kršitev človekovih pravic v Siriji avgusta imenoval Svet ZN za človekove pravice, ko so se začele razmere v Siriji zaostrovati. Ob strokovnjaku za človekove pravice Pinheiru sta v njej še strokovnjakinja za človekove pravice žensk Yakin Ertürk ter Karen Abu Zayd, bivša vodja agencije ZN za pomoč Palestincem (UNRWA).

Ubitih najmanj 3500 ljudi

Komisija je imela za nalogo, da preuči ugotovitve sveta za človekove pravice, da med vladnim zatiranjem protestov v Siriji prihaja do zločinov proti človečnosti, in da ugotovi, kdo je za to odgovoren. Po podatkih ZN je bilo v nasilju režima nad protestniki doslej ubitih najmanj 3500 ljudi.

Komisija je tudi ugotovila, da imajo varnostne sile na nadzornih točkah sezname ljudi, ki jih iščejo oblasti, imajo pa tudi ukaz, da streljajo na protestnike, ki bi skušali prečkati nadzorne točke. Več deset nabornikov, ki so 25. aprila v Dari streljali v zrak, namesto da bi v skladu z ukazom streljali na hiše, so ubili vojaki, ki so bili za njimi.

Poročilo med drugim tudi ugotavlja, da so ranjene protestnike, ki so jih odpeljali v vojaške bolnišnice, med zaslišanji pretepali in mučili. Ugotovili so tudi razširjene samovoljne aretacije in pridržanja. Večino prijetih so vklenili in jim zavezali oči, niso jim dali hrane, odrekli pa so jim tudi zdravniško pomoč. Več tisoč ljudi so ugrabili in so sedaj pogrešani, še ugotavlja poročilo.