Kenijska sekcija Mednarodne komisije pravnikov se je obrnila na sodišče oktobra lani, potem ko je al Bašir avgusta lani obiskal Nairobi in ga niso aretirali, čeprav je Kenija podpisnica Rimskega statuta, s katerim je bil ustanovljen ICC. Al Bašir se je v Nairobiju udeležil slovesnosti ob sprejetju nove kenijske ustave.

Kenijsko vrhovno sodišče je zdaj ocenilo, da bi oblasti al Baširja morale aretirati, saj bi s tem dokazale svoje spoštovanje človekovih pravic. Obenem je za al Baširja izdalo zaporni nalog, ki sta ga kenijski generalni tožilec in minister za notranjo varnost dolžna izvesti, če bo al Bašir še kdaj stopil na ozemlje Kenije.

ICC je za al Baširja izdal dva zaporna naloga: prvega marca 2009 zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti, drugega pa julija lani zaradi genocida. Glavni tožilec ICC Luis Moreno-Ocampo sudanskemu predsedniku očita, da je vladnim silam osebno odredil uničenje treh etničnih skupin v pokrajini Darfur. Od začetka konflikta v Darfurju leta 2003 je bilo po podatkih Združenih narodovo ubitih kakih 300.000 ljudi, medtem ko sudanska vlada vztraja pri 10.000 ubitih.

Al Bašir naj bi oktobra lani znova obiskal Nairobi, a so regionalni razvojni vrh, ki naj bi se ga tam udeležil, nato prestavili v prestolnico Etiopije, ki ni podpisnica Rimskega statuta. Afriška unija je sicer svoje države članice že večkrat pozvala, naj al Baširja ne aretirajo, saj naj bi bil ICC pristranski in naj bi preganjal le Afričane, poleg tega pa bi njegova aretacija škodila mirovnemu procesu med Sudanom in novo državo Južni Sudan.