Dan akcije prinaša največji stavkovni dan državnih uslužbencev po tako imenovani zimi nezadovoljstva leta 1979, ko so stavke ohromile življenje v Veliki Britaniji. Povsod so rasle gore smeti, ker jih ni nihče pobiral. Celo umrlih niso pokopavali.

Zaprte šole, odpovedane operacije

Kot pričakujejo, bo v sredo zaprtih devetdeset odstotkov šol in odpovedanih na tisoče operacij v bolnišnicah državnega zdravstva. Kjer koli ob sredah pobirajo smeti, jih ne bodo pobrali. Ker bodo stavkali tudi priseljeniški uradniki, bosta vskočila policija in vojska, ki bosta pregledovala potne liste v lukah in na letališčih, zelo verjetno precej počasneje. Vodstvo letališča Heathrow naj bi pozvalo letalske prevoznike, ki ga uporabljajo, naj v sredo za polovico zmanjšajo število prihajajočih potnikov.

Danes in jutri se bodo izbrani policisti in vojaki udeležili hitrih tečajev pregledovanja potnih listov. Večina policistov bo s teh tečajev odšla na letališči Heathrow in Gatwick. Policija in vojska nista navdušeni nad tem stavkokaznim delom že zato, ker se tudi njima zaradi varčevalnega programa vlade obetajo zmanjšanje proračuna in odpuščanja. Pravijo tudi, da se v dveh dneh ne bodo mogli naučiti ločevanja pravih in ponarejenih potnih listov. Z drugimi besedami: v lukah in na letališčih pričakujejo precej kaotičen dan. Govori se o dolgem čakanju v vrstah. Omenjajo ure in ure. Nekdo je napovedal celo dvanajsturne "zamude". Ker se bojijo, da bodo sredo za prihod v Veliko Britanijo zlorabili kriminalci in teroristi.

Zaprte šole bodo milijonom staršev prinesle preglavice z varstvom otrok. Ker so za stavko glasovali vsi trije največji sindikati učiteljev državnih šol, bo zaprtih približno devetdeset odstotkov državnih šol. V državnih bolnišnicah bodo normalno delali samo na urgencah, v porodnišnicah in na oddelkih za dializo in za bolnike z rakom. Na tisoče drugih uslužbencev državnega zdravstva se bo udeležilo stavke in velikega protestnega pohoda v Londonu.

Politiki se razburjajo, ker stavka bo, čeprav je zanjo glasovalo malo članov sindikatov - pri nekaterih samo četrtina. Zato pravijo, da sindikati nimajo "mandata" za povzročanje kaosa v državi in spravljanje države na kolena, pa tudi, da bodo poostrili zakone, da bo v prihodnosti veliko težje organizirati zakonite stavke.

Konservativni premier David Cameron pravi, da je ta stavka "skrajno neodgovorno dejanje". Laburistični vodja Ed Miliband je pod velikim političnim pritiskom, naj obsodi stavko dveh milijonov državnih uslužbencev, on pa se obotavlja, ker je lani premagal brata Davida v boju za vodilni položaj v stranki samo zahvaljujoč glasovom sindikatov, ki še vedno sodelujejo pri volitvah laburističnega vodje.