Guverner province Hiber Pahtunhva, Masud Kausar je Natov napad ostro obsodil in ga označil za nesprejemljivega. V sporočilu za javnost je še zapisal, da gre za "kršitev pakistanske suverenosti", ki je zahtevala življenja "osem pakistanskih mučenikov".

Predstavnik omenjene province Matahir Husein pa je po napadu danes sporočil, da je Pakistan po napadu zaustavil dostavo Natovih zalog za Afganistan. "Potem, ko smo prejeli ukaz pakistanske vlade, smo zaustavili dobavo. Tovornjake, na katerih so zaloge za Isaf, smo poslali nazaj v Pešavar," je pojasnil Husein

Na obmejnem območju Pakistana, ki meji na Afganistan, naj bi se po mnenju ZDA sicer skrivali talibani in ostali skrajneži, ki načrtujejo napade na ameriške vojaške enote, vključno s tistimi, ki sodelujejo v okviru Isafa.

Zaradi napada Pakistan 'najostreje' protestiral pri Natu in ZDA

Pakistanski premier Jusuf Raza Gilani je ostro obsodil današnji napad helikopterjev Natovih enot v Afganistanu na pakistansko obmejno enoto, pri čemer je bilo ubitih 25 vojakov. Kot povračilni ukrep je Pakistan zaprl pomemben mejni prehod z Afganistanom in tako ustavil oskrbo Natovih sil v tej državi.

Iz pakistanskega zunanjega ministrstva so tudi sporočili, da je premier že izdal navodila, naj ministrstvo "najostreje" reagira pri Natu in ZDA, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Medtem je Pakistan zaprl mejni prehod Torham, ki služi kot glavna vstopna točka za oskrbovanje Natovih sil v Afganistanu. Anonimni vir iz pakistanske carinske uprave je za ameriško tiskovno agencijo AP povedal, da so dobili ustni ukaz, naj ustavijo vse tovornjake, ki Natu v Afganistan dostavljajo potrebščine.

Na dogodek se je danes odzval tudi poveljnik Natovih sil v Afganistanu (Isaf), ameriški general John Allen , ki je napovedal temeljito preiskavo napada in izrazil sožalje družinam umrlih, še poroča AFP.

Hkrati je Isaf danes zatrdil, da ostaja "obvezan izboljšanju varnostnih odnosov" s Pakistanom, vključno s koordinacijo operacij na obmejnem območju "v skupnem boju proti terorizmu".

Obmejno območju Pakistana, ki meji na Afganistan, naj bi po mnenju ZDA bilo zatočišče talibanovi in ostalih skrajnežev, ki od tod načrtujejo napade na ameriške vojaške enote, vključno s tistimi, ki sodelujejo v okviru Isafa.

Pakistan je doslej večkrat obtožil Nato, da v boju proti talibanom krši pakistanski zračni prostor, vendar doslej še nobena kršitev ni zahtevala toliko smrtnih žrtev.

Pred današnjim napadom je do večjih napetostih v odnosih med Pakistanom in Isafom prišlo septembra lani, ko je Pakistan kot odgovor na napad Nata, ki je na severozahodu Pakistana zahteval smrt treh pakistanskih vojakov, za 11 dni zaprl glavno cesto do mejnega prehoda. Torham. Ponovno so jo odprli, ko so se ZDA uradno opravičile za incident.