Za razpis volitev leto dni pred rednim rokom so se stranke dogovorile, potem ko so na referendumu 1. julija sprejeli spremembe ustave. Spremembe je v luči arabske pomladi v regiji in dobra dva tedna po začetku protestov v Maroku predlagal sam kralj Mohamed VI., z njimi pa je nekoliko omejil svojo oblast in okrepil vlogo parlamenta in premiera. Novo je tudi, da premiera imenuje kralj iz stranke, ki zmaga na parlamentarnih volitvah.

Na volišča je danes povabljenih 13 milijonov volivcev, ki bodo lahko izbirali med kandidati več kot 30 strank. Po ocenah poznavalcev naj bi se zmaga obetala opozicijski Stranki prava in razvoja (PJD). Na zadnjih volitvah leta 2007 je postala druga najmočnejša stranka v parlamentu s 47 poslanci. Tokrat pričakuje, da bo v 395-članskem parlamentu dobila več kot sto sedežev, zmaga pa bi ji prvič omogočila vstop v vlado.

Njeni glavni tekmici sta Koalicija za demokracijo, ohlapen blok osmih strank, v kateri je tudi Stranka verodostojnosti in sodobnosti (PAM) desne roke kralja Fuada Alija al Hime, in najmočnejša parlamentarna stranka Neodvisnost premiera Abasa El Fasija.

Prve izide volitev naj bi objavili v soboto.