Kljub relativni nepriljubljenosti stranke na predvolilnih merjenjih vzdušja med slovenskimi volivci, je predsednica LDS Katarina Kresal vseeno optimistična glede prihodnosti svoje stranke v prvi ligi slovenske politike.

Nedavno ste omenili, da "ankete še nikoli niso odločile volitev, temveč jih odločajo volivci in volivke." Kar najbrž drži. Toda, kaj je vzrok tako nizke priljubljenosti LDS v javnosti, da vam le majhen odstotek anketirancev v javnomnenjskih anketah izraža naklonjenost?

Ankete so se velikokrat doslej izkazale za zavajajoče, tudi pri zadnjih državnozborskih volitvah pred tremi leti je bilo tako. Ampak v tem ne iščem izgovorov. Prepričana sem, da delamo dobro, LDS ima po vsej Sloveniji odlično mrežo odborov in kandidatov, ki v svojem kraju uživajo veliko podporo, o čemer se lahko prepričam povsod, kamor pridem na teren. V prejšnjem mandatu sem kot notranja ministrica preživela dve interpelaciji, bila deležna ogromno očitkov, pa tudi laži, pljuvali so vame in v moje bližnje. Ob tovrstnem nenehnem negativnem medijskem bombardiranju se pač verjetno tudi to nekje mora poznati...

Ali obžalujete, da je prišlo do razpada vlade, glede na dejstvo, da bi v enem letu morda lahko pokazali več svojih dosežkov volivcem?

Ta vlada je padla v situacijo, ki je bila diametralno nasprotna sliki, ki so jo v medijih ustvarjali naši predhodniki. Opravili smo ogromno dela in osebno sem zelo zadovoljna, da lahko pokažem konkretne rezultate svojega triletnega dela na ministrstvu za notranje zadeve. Vsaka vlada pa težko dela, če se ji nenehno meče polena pod noge.

Kdo ali kaj je bil po vašem mnenju glavni krivec za razpad vlade ?

Vlada je začela razpadati, ko so jo začeli zapuščati koalicijski partnerji, najprej Desus, potem Zares..

V kolikor bo LDS prišla v Državni zbor, ali bi bili pripravljeni iti v koalicijo z istimi strankami kot ste bili v pretekli vladi?

Politični prostor se je sicer nekoliko premešal, ampak v LDS smo odprti za pogovore, nisem človek, ki bi s seboj nosil zamere.

Ali imate "plan B", če vam ne bo uspelo priti Državni zbor. Ali bi bilo to pomenilo slovo LDS od slovenske politike ali bi se skušali združiti s kakšno večjo in močnejšo stranko ?

LDS ima med slovenskimi političnimi strankami močno tradicijo, preživeli smo že marsikaj. Tudi letošnje volitve bomo.

V čem je skrivnost slovenske politike, da se nekateri politiki lahko zapletajo v afere in se odkrito sprenevedajo ali celo lažejo v javnosti, vendar za to niso moralno kaznovani pri volivcih, drugim pa neprestano očitajo vsako manjšo afero?

Pomembno vlogo pri tem odigrajo mediji. Nekatere zgodbe vrtijo do onemoglosti, drugih pač ne. Brez medijske podpore ni afere.

Kako so na vašo stranko vplivale številne afere, ki so jih v javnosti povezovali z vami?

Zadnja tri leta so mi očitali marsikaj, vse skupaj je šlo tako daleč, da je postalo sporno in moteče tudi to, kako živim in s kom živim. Moji argumenti niso zanimali nikogar, nenehno se je iskalo teorije zarote, nekaj, kar naj bi bilo v ozadju. Ko sem vstopila v politiko, sem bila prepričana, da šteje in da je pomembno le to, da delam dobro, da delam strokovno, da pokažem zelo konkretne rezultate svojega dela. A sem spoznala, da v politiki veljajo povsem drugačna pravila kot v poslovnem svetu. Ni nujno, da boš nagrajen, če dobro delaš, ravno nasprotno, v hudi nevarnosti si v takem primeru. Vse te zgodbe seveda niso bile prijetne za našo stranko, ampak preživeli smo jih, ker vemo kaj je prav in kaj narobe, ker si zaupamo in se odkrito pogovorimo o vsem.

Protikorupcijska komisija je sprejela načelno mnenje, da je bilo ravnanje MNZ pri najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad koruptivno. Kasneje ste s tožbo na upravnem sodišču zahtevali odpravo tega načelnega mnenja. Kaj se dogaja s to tožbo? Najbrž ste ena prvih, ki se je odločila za tožbo proti mnenju protikorupcijske komisije?

Ne, nisem prva. Nihče ni nezmotljiv, tudi protikorupcijska komisija ne. Imam pravico oprati svoje ime in to počnem, odgovora sodišča pa še nimam.

Ali bi se še enkrat odločili za najem sedanjih prostorov NPU, če bi lahko ponovno izbirali najprimernejše prostore ?

V tistem trenutku, na podlagi vseh izvedenih postopkov, je bila izbrana stavba najboljša in najugodnejša. O tem, kaj bi bilo danes, pa lahko le špekuliram.

LDS je v minulem mandatu vodila tako notranje kot pravosodno ministrstvo, med drugim je v vašem mandatu začel delovati NPU. Kateri dosežki na tem področju se vam zdijo najpomembnejši?

Na resorjih, torej na notranjem in pravosodnem, smo v zadnjem mandatu naredili ogromno stvari, z ministrom Alešem Zalarjem sva praktično v celoti izpolnila zastavljen program. Rezultati našega delo so zelo konkretni: policija deluje bolje kot pred tremi leti, še posebej pri pregonu gospodarskega kriminala. Nedotakljivih ni več. Pripravili smo niz novih zakonov ter uredili tudi tako preproste zadeve, kot so zvočno snemanje obravnav na sodiščih, dvoizmensko delo sodišč in druge tehnične zadeve, ki bi morale biti uvedene že zdavnaj. Dobili smo specializirano tožilstvo in specializirane sodne senate za procesiranje gospodarskega kriminala in korupcije. Tudi izbrisani, boljša prometna varnost, boj proti družinskemu nasilju, ustanovitev Nacionalnega preiskovalnega urada in še marsikaj so za Slovenijo velike zgodbe. Izpolnili smo praktično celoten program in vse obljube, ki smo jih dali.

V javnosti se pojavljajo očitki, da proti tako imenovanim tajkunom, ki naj bi zagrešili številna kazniva dejanja predvsem s področja gospodarske kriminalitete, ni praktično nobenih sodnih postopkov, večinoma proti njim tudi niso spisane obtožnice. Zakaj je temu tako oziroma ali se vam zdi, da preiskovalni kot tožilski postopki v Sloveniji tečejo prepočasi ?

Kako prosim? Ne poznam tajkuna, ki ta trenutek ni v kazenskem postopku. Nekateri so v fazi kazenske preiskave, nekateri so že obtoženi. Vam osvežim spomin? Istrabenz, Pivovarna Laško, Vegrad, SCT, Intereuropa, Luka Koper, Merkur ... če omenim samo najbolj razvpite primere. Na podlagi nedavno spremenjene kazenske zakonodaje bodo taki postopki tekli še bistveno hitreje.

Kaj bi morale biti po vašem mnenju prioritete nove slovenske vlade?

Prihodnjo vlado čaka težko obdobje, ko se bo morala najprej soočiti z nesprejetjem reform in posledicami teh odločitev, nato pa se predvsem osredotočiti na zagon gospodarstva, sprostitev likvidnostnega krča in ustvarjanje novih delovnih mest. Država mora postati enostavnejša, racionalnejša in učinkovitejša, postopki pa veliko manj zapleteni in manj zbirokratizirani. Celotna javna uprava mora postati servis državljank in državljanov, ne pa njihova največja nočna mora.