Prvak SDS je po lastnih besedah veleposlanike držav EU in kandidatk za članstvo med drugim seznanil tudi z načrti glede reševanja resnih problemov v Sloveniji, s politično situacijo in volilnimi pričakovanji, odkrit pogovor pa je tekel tudi o tem, kaj širše evropsko okolje pričakuje od Slovenije. Pogovore je označil kot koristno izmenjavo mnenj.

Komentarjev s strani veleposlanikov glede sojenja v primeru Patria po besedah Janše ni bilo, saj, kot je dejal, "vsi vedo, da so pred Slovenijo bistveno resnejši problemi kot pa ta farsa, ko se sodna veja oblasti izkorišča za obračun s politično konkurenco".

Novinarje je tudi zanimalo, ali bo Janša, če bo ponovno premier in bo imela SDS večino v parlamentu, oteževal ratifikacijo pristopne pogodbe Hrvaške z EU. "SDS je vedno držala besedo in ko je bila v vladi ali kadarkoli je nastopala na političnem prizorišču, je tudi spoštovala tiste dogovore, ki jo vežejo, se pravi tudi meddržavne dogovore in sporazume," je zatrdil Janša.

V SDS sicer glede arbitražnega sporazuma niso preveč zadovoljni in menijo, da bi lahko prišli do boljše rešitve brez tega, da bi se Slovenija razdelila na polovico. Vendar je ta rešitev bila sprejeta in potrjena na referendumu in katerakoli vlada bo v Sloveniji, ga bo morala spoštovati, je dodal.

Sicer pa je predsednik SDS prepričan, da mora vsaka vlada delati za dobro svoje države in državljanov. S katerokoli vlado, ki dela tako, ni problem sodelovati, pa je dejal Janša v odgovoru na vprašanje glede možnosti, da na Hrvaškem na parlamentarnih volitvah zmagajo socialdemokrati.

Za SDS je pravičnost na prvem mestu

SDS je za tokratne volitve med enega izmed treh ključnih poudarkov uvrstila pravičnost, "pravzaprav smo pravičnosti namenili prvo mesto", je nocoj na odprtem forumu stranke povedal njej predsednik Janez Janša. Spomnil se je tudi na čas pred 20. leti, ko je Slovenija nastajala in ko smo imeli enačaj med pravno in pravično državo.

Kot je dejal Janša, smo pred 20. leti govorili o pravni državi, ki ima zakonodajo enako do vseh, in če ti neka pravica gre na papirju, ti jo takšna država tudi zagotavlja. Danes pa ugotavljamo, da ni bilo tako. Po Janševih besedah imamo pravno državo, imamo zakone, ki naj bi veljali za vse enako, imamo institucije, ki naj bi delovale, vendar pa pravna država ne deluje.

Kot drastičen primer nedelovanja pravne države je Janša izpostavil primer Baričevič. "Zgodilo se je, da so neki znani psi ugriznili nekega človeka, ki že pet let čaka na zadoščenje, ki ga bo težko dočakal. Ti isti psi pa so bili čez noč vrnjeni vplivnemu, bogatemu lastniku z zvezami, o tem pa je odločal brat pravosodnega ministra," je dejal prvak SDS.

Opozoril je, da imamo v Sloveniji skoraj 400.000 sodnih zaostankov, na področju reševanja gospodarskih sporov pa so razmere katastrofalne. "Zadeve je treba preseči, za sodne zaostanke nekdo mora odgovarjati. Merila morajo veljati za vse. Na tej točki smo se ustavili in za slovensko prihodnost je to prioriteta," je ocenil Janša.

Nekdanji pravosodni minister v Janševi vladi Lovro Šturm meni, da je pravična država tista, ki zagotavlja enake možnosti vsem svojim prebivalcem, pa tudi vsem regijam. Po njegovi oceni je mogoče enake možnosti zagotoviti z ustrezno razvojno politiko in temu primerno zakonodajo.

Po besedah Boštjana Kolariča iz Študijskega centra za narodno spravo je značilnost totalitarnega režima predvsem kršenje človekovih pravic. Meni, da je za totalitarno državo značilno tudi to, da popolnoma uniči opozicijo in po njenem uničenju še naprej nadaljuje z represivno politiko.