Predstavniki 17 arabskih držav, Izraela in Palestincev so danes ob začetku dvodnevne konference, sklicane na pobudo IAEA, razpravljali o pogojih in možnostih Bližnji vzhod pretvoriti v območje brez jedrskega orožja.

Konferenco je poleg poziva Izraelu zaznamovala tudi protestna neudeležba Irana, ki je dogodek bojkotiral zaradi v petek objavljene resolucije IAEA, ki izraža "zaskrbljenost" nad iranskim jedrskim programom in namiguje, da naj bi država vsaj do leta 2010 v okviru lastnega jedrskega programa razvijala tudi jedrsko orožje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Teheran je pobudo IAEA označil za nesmiselno tudi zato, ker so po njegovem mnenju nekoristna vsakršna pogajanja o vzpostavitvi območja brez jedrskega orožja na Bližnjem vzhodu, dokler posedovanja jedrskega orožja ne prizna Izrael, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Izraelu so to danes očitale tudi druge arabske države, ki izraelsko priznanje in pripravljenost, da se orožju odpove, navajajo kot predpogoj za nadaljnjo razpravo o jedrskem orožju na Bližnjem vzhodu. K odpovedi jedrskemu orožju so arabske države Izrael danes tudi nedvoumno pozvale, poroča dpa.

Generalni direktor IAEA Jukija Amano pa je ne glede na napeto vzdušje v otvoritvenem govoru izrazil upanje, da bo razprava vendarle izhajala iz tega, da vzpostavitev območja brez jedrskega orožja dokazano pozitivno deluje na zagotavljanje varnosti neposredno v regiji kot tudi na globalni ravni.

Svoje izkušnje s tega področja bodo z arabskimi državami, Izraelom in Palestinci v okviru konference delili predstavniki petih območij brez jedrskega orožja, ki so jih vzpostavile države Latinske Amerike, Afrike, Jugovzhodne in Centralne Azije ter Južnega Pacifika.

Konkretnejša pogajanja o Bližnjem vzhodu brez jedrskega orožja pa so sicer predvidena po konferenci IAEA na Finskem prihodnje leto, še piše dpa.