Neuspel pohod na notranje ministrstvo

Predvsem mladi aktivisti in islamisti so si že nekaj časa prizadevali znova zasesti trg, a so jih varnostne sile doslej hitro pregnale. V soboto je bilo drugače. Prišlo je do hudih spopadov s policijo, ki so se nadaljevali tudi včeraj. Protestniki so neuspešno krenili tudi proti stavbi notranjega ministrstva, po zraku so leteli kamni in solzivec, veliko je bilo kričanja in okrvavljenih obrazov. Policija je hotela protestnike s prometnega trga pregnati z gumijevkami, a ji to ni uspelo.

Glavna zahteva protestnikov je takojšen odstop Huseina Tantavija in njegovega vojaškega vodstva s čela države in predajo oblasti civilnim predstavnikom, kar pa se bo težko zgodilo. Vojska sicer pravi, da po padcu Mubaraka nima namenov ostati na oblasti, a ji v državi, kjer je vedno imela glavno besedo, ne verjamejo. Predsedniške volitve so predvidene šele za konec prihodnjega leta ali za leto 2013. Nov val spopadov, ki so izbruhnili tudi v nekaterih drugih večjih mestih, je državo zajel pred parlamentarnimi volitvami, ki bodo potekale v nedeljo.

Smernice ustavodajni skupščini

Na volitvah bo kandidirala kopica novih strank in starih, ki so bile pod Mubarakom prepovedane. Pričakovati je dober rezultat stranke, ki jo je ustanovila Muslimanska bratovščina, pa tudi drugih islamističnih strank. Kljub temu pa bo imel parlament tako kot doslej omejeno vlogo, izvršna oblast bo ostala v rokah vojaških generalov, ki lahko izbirajo vlado, vsaj do sprejema nove ustave. Parlament bo imel nalogo imenovati sto članov ustavodajne skupščine, ki bo nato spisala najpomembnejši državni dokument. Prav smernice, ki jih je za sestavo ustave podalo vojaško vodstvo, so, skupaj s splošnim nezadovoljstvom, povzročile nove spopade na ulicah. V smernicah je namreč vojska predlagala načela, ki bi jo ščitila pred popolnim civilnim nadzorom in ji dala tako široka pooblastila pri zagotavljanju državne varnosti, da bi lahko spodjedla civilno oblast. "Nihče ne bo dovolj močan, da bi sprejel določila, s katerimi bi stopil na prste vojski ali jo spravil pod civilni nadzor. Ne vidim, kdo bi bil kaj takšnega sposoben storiti v prihodnjih desetih letih," je dejal egiptovski analitik Hisam Kasem. Muslimanska bratovščina pa je predlagala, da bi predsedniške volitve izpeljali takoj po parlamentarnih in z njimi ne bi čakali še več kot leto dni. ba, agencije