Kot so poudarili v prehodnem svetu, je zahteva libijskega ljudstva, da 39-letnemu Saifu al Islamu, ki je veljal za Gadafijevega naslednika na čelu države, za zločine nad ljudstvom sodijo v Libiji.

"ICC je zgolj sekundarno sodišče in narod ne bo dopustil, da bi Saifu al Islamu sodili v tujini," je dejal libijski minister za informiranje Mahmud Šamam. Dodal je, da bo do začetka sojenja preteklo nekaj časa, kar pa je normalno.

Sodišče v Haagu je konec junija izdalo mednarodni zaporni nalog za Gadafijevega sina zaradi zločinov proti človečnosti med nasilnim zatrtjem protivladnih protestov v Libiji oziroma za "obsežne in sistematične napade" na libijske civiliste.

Če bi ga sodišče spoznalo za krivega, bi mu grozila dosmrtna ječa, medtem ko mu na sojenju v Libiji grozi smrtna kazen.

V Libijo naj bi v prihodnjih dneh prispel tožilec ICC Luis Moreno Ocampo, ki je v soboto novico o prijetju Saifa al Islama pozdravil rekoč, da je poglavitno, da so ga aretirali, da je na varnem in da mu bodo sodili.

Saifa al Islama so ujeli v soboto v puščavi na jugu Libije z dvema pomagačema, ki sta ga skušala pretihotapiti v Niger.

39-letni Saif al Islam je drugi najstarejši Gadafijeve sin. Pred začetkom protirežimskih protestov v Libiji februarja je dolgo veljal za očetovega najverjetnejšega naslednika, zaradi naprednih nazorov pa je bil za razliko od drugih Gadafijevih otrok priljubljen tudi na Zahodu.

Zaradi njegovega svetovljanstva in razgledanosti - v Tripolisu, Londonu in na Dunaju je študiral arhitekturo in ekonomijo, prijateljeval pa je s številnimi zahodnimi intelektualci - so številni upali, da bo državo moderniziral in demokratiziral. A po začetku uporov proti Gadafiju je odločno stopil v bran svojemu očetu in sodeloval pri nasilnem zatiranju protestov.