Zalar, ki opravlja naloge notranjega ministra, je v spremstvu policistov svečko prižgal na Prešernovem trgu v Ljubljani.

Med govorniki na dogodku je bil tudi vodja sektorja prometne policije Generalne policijske uprave Ivan Kapun, ki je povedal, da so policisti zelo tesno vpeti v te tragične dogodke, saj so med prvimi poklicani na kraj dogodka. "Soočenje s hudimi telesnimi poškodbami ali celo s smrtjo, obravnavanje takšnega dogodka in sporočanje svojcem, da so izgubili svoje najdražje, tudi za policiste predstavlja velik stres. Zato smo še posebej zadovoljni, da v tej zgodbi ne ostajamo sami," je dejal Kapun.

Policija skupaj z vsemi drugimi subjekti vlaga velike napore, da bi bilo prometnih nesreč manj oziroma da jih sploh ne bi bilo. "Vendar pa je za dolgoročno in trajno varnost na slovenskih cestah ključnega pomena predvsem zavedanje vseh udeležencev v prometu, da smo za varnost najprej odgovorni sami," je sklenil Kapun.

Osrednje prireditve ob tem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč danes potekajo v koordinaciji Zavoda Varna pot. Ob svetovnem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč želijo v Zavodu Varna pot opozoriti na vrednost življenja in na potrebo vseh ljudi po ljubezni. Če bi to ljubezen prenesli v vsakdanje življenje, v medsebojne odnose, pa tudi na cesto, bi bilo nesreč zagotovo manj, je prepričan predsednik zavoda Robert Štaba.

Po besedah vodje pisarne Svetovne zdravstvene organizacije v Sloveniji Marijana Ivanuše je od leta 1991 na slovenskih cestah umrlo 6450 ljudi. V regijah z najnižjim dohodkom na prebivalca pa je po njegovih besedah tveganje za smrtnost moških v prometnih nesrečah večja kot v regijah z višjim dohodkom.

Prvo organizirano obeleževanje spomina na žrtve prometnih nesreč je leta 1993 organizirala britanska nevladna organizacija Road Peace. Sledile so aktivnosti Evropskega združenja žrtev prometnih nesreč, ki so žrtvam posvetile Evropski dan spomina. Z idejo francoske nevladne organizacije Esperanza - prižiganjem lučk v spomin in sloganom Spomni se in premisli, pa je gibanje dobilo nov zagon in se razširilo po vsem svetu.

V letu 2005 so gibanje podprli tudi Združeni narodi, v letu 2007, ko se je mednarodnemu gibanju pridružil tudi Zavod Varna pot, pa je Svetovna zdravstvena organizacija tretjo nedeljo v novembru razglasila za svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč.