Varnostne sile so danes po navedbah očividcev tri osebe ubili v severovzhodni provinci Idlib blizu turške meje, še štiri osebe pa so življenje izgubile v strelskem spopadu med al Asadu zvestimi silami in vojaškimi dezerterji blizu mesta Homs, kjer je sicer nasilju danes podlegla še ena oseba. O še eni smrtni žrtvi aktivisti poročajo iz Hame. Al Asadove sile poleg tega pritiskajo na mesto Šajzar v osrednjem delu države, ki naj bi ga napadle s težkim topništvom, poroča AFP.

V petek je bilo v nasilju varnostnih sil v Homsu, Hami in Dari po navedbah aktivistov ubitih najmanj 15 oseb, med njimi dva otroka.

Mednarodna skupnost medtem stopnjuje pritisk na al Asadov režim. Danes opolnoči po krajevnem času (ob 23. uri po srednjeevropskem času) se izteče ultimat Arabske lige Siriji, da preneha z nasilnim zatrtjem protestov in med drugim pristane na napotitev 500 tujih opazovalcev v mestih, ki so središča upora proti al Asadu.

Liga je nedavno že zamrznila sirsko članstvo v organizaciji, v primeru nesprejetja ultimata pa Siriji grozijo dodatne gospodarske sankcije.

Sirija ultimata sicer ni zavrnila, še vedno pa potekajo pogajanja o namestitvi opazovalcev. Arabsko ligo med drugim skrbijo poskusi Sirije, da bi opazovalcem preprečila dostop do bolnišnic in zaporov. Sirija naj bi poleg tega zahtevala, da med opazovalci ni aktivistov za človekove pravice ter da so ves čas misije pod budnim očesom vojaškega spremstva, piše nemška tiskovna agencija dpa.

Vse več držav medtem opozarja, da se lahko sprva nenasilno protestno gibanje v Siriji kmalu prelevi v oborožen upor proti al Asadu in da torej državi grozi državljanska vojna.

ZDA si ne bodo prizadevale za mednarodno vojaško posredovanje v Siriji

Tako ameriška državna sekretarka Hillary Clinton kot njen turški kolega sta v petek opozorila, da bi lahko protirežimsko gibanje v Siriji preraslo v državljansko vojno. Pred podobnim razvojem dogodkov je že v četrtek posvaril tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

V državljanski vojni bi se, kot je pojasnila Clintonova, "zelo odločna, dobro oborožena in s časom vse bolje financirana opozicija" pod vodstvom nekdanjih pripadnikov sirske vojske, ki so stopili na stran protestnikov, borila proti al Asadovemu režimu.

Clintonova je v intervjuju za ameriško televizijo NBC odgovornost za nasilje v Siriji, v katerem je doslej po podatkih Združenih narodov umrlo preko 3500 oseb, sicer v celoti pripisala al Asadu. A na drugi strani je znova poudarila, da si ZDA ne bodo prizadevale za mednarodno vojaško posredovanje v državi.