V Pošti Slovenije so se poleti po umoru v Kresnicah v Litiji zavezali, da bodo do konca leta izboljšali varnost poštnih poslovalnic. Od 528 poštnih poslovalnic jih je bilo takrat z videonadzorom opremljenih le 25, tako da so se poštni uslužbenci lahko zanašali le na tihi alarm. Po umoru v Kresnicah je vodstvo Pošte napovedalo, da bo do konca leta s kamerami založilo dodatnih 130 pošt, vendar so postopki še v teku. "V septembru smo z dodatno mehansko zaščito opremili dodatnih 30 pošt (V Pošti Slovenije ne želijo razkriti, za kakšno obliko zaščite gre, po naših podatkih pa naj bi šlo predvsem za neprebojna stekla, op. p.), družbe za zasebno varovanje pa v naključno določenih intervalih izvajajo dodatne obhode poštnih poslovalnic," nam je povedala Megi Jarc iz Pošte Slovenije in dodala, da končujejo tudi tri postopke javnih naročil, s katerimi želijo izbrati ponudnike za dodatno mehansko zaščito 100 pošt, ter dobavo dodatnih sistemov tehničnega varovanja in gradnjo videosistema za 150 poštnih poslovalnic. "Najpomembnejši ukrep, za katerega je Pošta Slovenije v sodelovanju z drugimi finančnimi institucijami, družbami za zasebno varovanje in policijo ocenila, da bi najbolj pripomogel k varnosti zaposlenih na pošti, pa je oprema vseh pošt s sistemom pasti za obarvanje gotovine v primeru poskusa odtujitve. Postopek je, kot rečeno, tik pred zaključkom," nam je še zatrdila Jarčeva.

Diana Kos iz sindikata poštnih delavcev s hitrostjo vodstva pri zagotavljanju varnosti poštnih uslužbencev nikakor ni zadovoljna, saj meni, da bi morali za ustrezno varnost poskrbeti že zdavnaj, tako pa je premajhno zavzetost vodstva morala z življenjem plačati kolegica iz Kresnic.

Kakšna zaščita poštnih poslovalnic bi bila najboljša, smo vprašali tudi strokovnjaka za področje varovanja dr. Toma Časa, ki ocenjuje, da je najpomembnejša mehanska zaščita, saj potencialne storilce odvrača od ropa, hkrati pa jim lahko tudi prekriža račune. "Varnostna prepreka mora storilca zadržati vsaj tako dolgo, da v tem času intervencija že ukrepa. Zato je pomembna kombinacija alarmnega sistema in mehanskih preprek," nam je včeraj pojasnil Čas, ki sicer meni, da šibki varnosti pošt botrujejo tudi prenizke zahteve zavarovalnic, ki ponujajo zavarovalnino za ukradeni denar. "Minimalni varnostni standardi, ki jih zahtevajo zavarovalnice, so zelo nizki. Če bi zavarovalnice dvignile standarde in postavile pogoj, da bodo stranke, ki jih ne bodo izpolnjevale, morale plačati bistveno višje premije, bi se varnost izboljšala. A pri nas je za kaj takega očitno prevelika konkurenca med zavarovalnicami," nam je razložil dr. Tomo Čas.