Že v začetku maja je ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVZT), ki ga je tedaj še vodil Gregor Golobič, kot slavnostnega govornika povabilo predsednika države Danila Türka. Ta je povabilo sprejel. Kljub temu se je Golobičev (začasni) naslednik Igor Lukšič odločil, da bo slavnostni govornik kar sam. Po naših informacijah je ta Lukšičeva poteza povzročila veliko hude krvi tako na Erjavčevi kot na MVZT.

V uradu predsednika države so bili - tako naši viri - ogorčeni ne le zaradi nepričakovane Lukšičeve odločitve, temveč tudi zato, ker jih ministrstvo o preklicu vabila uradno ni obvestilo. Zato so ministrstvu sporočili, da vabilo velja, dokler ga ne bo MVZT pisno preklicalo. A se to ni zgodilo. So pa na ministrstvu natisnili vabila, iz katerih je bilo dokončno jasno, da bo slavnostni govornik minister sam. To vabilo je dobil tudi Danilo Türk. Kot so nam povedali v njegovem uradu, se bo predsednik prireditve udeležil, in sicer v znamenje spoštovanja znanstvenikov in znanstvenic, ki jim bodo podeljena ta najvišja priznanja Slovenije. Samega zapleta predsednik države ni želel komentirati.

Lukšič: Za znanost sem naredil več kot predsednik Türk

Podatki od leta 2006, odkar prireditev poteka v sedanji obliki, prenaša pa jo tudi TVS, kažejo, da so se kot govorniki izmenjevali predsednik države (Danilo Türk je edini govoril dvakrat), premier in predsednik državnega zbora. Le leta 2007 je zbrane nagovorila ministrica za znanost Mojca Kucler Dolinar. Odločitev, da bo kot slavnostnega govornika (tudi) letos povabil Danila Türka, je nekdanji minister Gregor Golobič pojasnil takole: "Eno mojih ključnih prizadevanj kot resornega ministra je bilo promovirati in izpostaviti izjemen pomen področja znanosti in visokega šolstva za Slovenijo. V tem kontekstu je nastop predsednika države kot osrednjega govornika na podelitvi najvišjih državnih priznanj na področju znanosti - Zoisovih nagrad največ, kar je mogoče storiti."

Minister Lukšič meni drugače. Na vprašanje, zakaj se je odločil, da bo raje govoril sam, je odgovoril: "Bolje bi bilo povprašati ministra Golobiča, zakaj se je že maja dogovoril s predsednikom države, da bo govoril on. Stvar je zame preprosta: organizator te prireditve je MVZT. Ko so mi julija povedali za prireditev, sem se pač odločil, da bom imel slavnostni govor sam. Tako sem storil tudi ob podelitvi Bloudkovih nagrad, državnih nagrad za šolstvo in odličij zlatim maturantom. Ne vem, kaj je s tem narobe in zakaj bi moral komur koli kaj pojasnjevati. Meni tudi ne pride na misel, da bi spraševal predsednika države, zakaj bo govoril na moji fakulteti, čeprav sem se že prej z dekanom dogovoril, da bom govoril jaz." Sicer pa julija, kot pravi Lukšič, niti še ni bilo povsem jasno, kaj bo z vlado oziroma da bo MVZT novembra še vodil on in v tej vlogi nastopil na četrtkovi prireditvi.

Lukšič se tudi nikakor ne strinja s stališčem, da je izbira predsednika države kot slavnostnega govornika upravičena zaradi samega statusa institucije predsednika države, ki je nad funkcijo ministra in pooseblja državo v celoti. Povsem neprimerno je, pravi, da na neki prireditvi vsako leto govori isti človek, pa čeprav je to predsednik države, saj si s tem prireditev prisvaja. In dodaja: "Sam sem za znanost v Sloveniji v nekaj mesecih naredil bistveno več kot predsednik države. Ne razumem, po kakšni logiki bi moral govoriti nekdo, ki z znanstveno sfero nima nič. Navsezadnje, za znanost skrbi pristojni minister, priznanja pa podpisuje predsednik vlade in ne države," je bil odločen minister Lukšič.

Golobič: Medvedja usluga znanosti

Kot vse kaže, zapletu z izbiro slavnostnega govornika botrujejo tudi nekatera nesoglasja v preteklosti. Lukšič mu med drugim zameri, da se ni hotel udeležiti "njegovega" sprejema za najboljše maturante na Brdu, temveč je raje istega dne na Brdu sklical še "svoj" sprejem. Kar nekaj naj bi bilo po Lukšičevih besedah tudi primerov, ko predsednikovi ljudje diktirajo pogoje udeležbe in izbiro drugih govorcev, čeprav je predsednik na dogodek le povabljen.

"Ravnanje poslovodečega ministra me čudi in vzbuja slab občutek poskusa cenene predvolilne manipulacije. Če bi me kdor koli o tem predhodno kaj vprašal, bi takšno medvedjo uslugo znanosti odsvetoval," je ravnanje svojega naslednika na MVZT ocenil Gregor Golobič. Na vprašanje, zakaj se ni tako kot Lukšič odločil, da bo sam govoril na prireditvi, pa Golobič odgovarja: "Kaj takega mi nikoli ni padlo na pamet, saj ima ravno pristojni minister neizmerno število priložnosti komunicirati z znanstveniki in z javnostjo o pomenu znanosti ter inovacij. Zoisove nagrade pa so enkratna priložnost, da se o področju izrečejo drugi: predsednik republike, parlamenta, vlade..."