Odprava privilegijev

Monti je ubral linijo, ki so jo pričakovali mnogi analitiki. Na kratek rok rigorozno javnofinančno upravljanje, da bi do leta 2013 dejansko dosegli uravnotežen proračun, na dolgi rok pa uvedbo reform na trgu dela, davčna reforma in reforma pokojninskega sistema. Napovedal je postopno spreminjanje strukture davčnih prilivov - bolj namerava obdavčiti potrošnjo in premoženje, manj pa delo in podjetja.

Pokojninski sistem je po Montijevih ocenah vzdržen, vendar, podobno kot trg dela, do mnogih kategorij delavcev krivičen. Najkrajšo so in še bodo potegnili mladi in delavci na začasnih pogodbah. Zato napoveduje reformo pokojninskega sistema v smeri izenačenja različnih kategorij upokojencev in odprave privilegijev ter reformo trga dela, s prednostno obravnavo žensk in mladih. Da bi pomiril sindikate, je dejal, da v obstoječe pogodbe reforma ne bo posegala.

Prav mladi, ki jim je Monti namenil posebno pozornost, so se včeraj izkazali za največje nasprotnike njegove vlade. V Rimu jih je nekaj tisoč metalo jajca v policijo, ki je varovala senat, v Milanu so z jajci zasuli banke, se spopadli ne le s policijo, ampak tudi med seboj, in "marširali" mimo premierjeve življenjske ljubezni, zasebne univerze Bocconi. "Za pravico do brezplačnega študija," se glasi slogan študentov, ki nasprotujejo "vladi bankirjev". Monti jim obljublja enakopravnejši položaj na trgu dela in institucionalni okvir, ki bo nagrajeval talent. A mladi se očitno z njim ne strinjajo.

Drugo fronto je komaj imenovanemu premierju napovedal njegov predhodnik Berlusconi. Čeprav je njegova stranka vladi izrekla podporo, je Berlusconi včeraj Montiju sporočil, da ne bodo pristali na obdavčitev nepremičnin in da bo vladal, dokler ga bo podpirala njegova stranka. Monti je namreč včeraj napovedal podporo obdavčitvi nepremičnin, tudi prve stanovanjske nepremičnine. Po Vitezovih ocenah bi obdavčitev stanovanjskih nepremičnin znižala njihovo vrednost za do 20 odstotkov, kar pomeni dodatno depresijo na trgih. Tehnična vlada je, tako Berlusconi, velik udarec demokraciji, zato že kmalu pričakuje volitve. "Če ste si želeli, da se umaknem in napišem svoje spomine, ste se zmotili," je sporočil tistim, ki so upali, da se bo umaknil iz politike.

Monti je v ambiciozen program, ki je razdeljen na kratkoročne in dolgoročne ukrepe, vključil že obrabljeno obljubo o boju proti utaji davkov, ki državo na leto stane petino bruto domačega proizvoda - Italijane bo "prisilil" k elektronskemu poslovanju, da bi se zmanjšalo poslovanje z gotovino. Napoveduje odpravo privilegijev nekaterih poklicnih skupin in boj proti monopolom, zaradi česar se obeta okrepitev konkurenčne zakonodaje. "Imamo omejen mandat, zato si ne delamo iluzij. A finančni trgi, ki se odzivajo danes, upoštevajo tudi dolgoročne učinke," je senatorjem dejal Monti.