"Potrdim lahko, da smo pritožbo prejeli in da jo analiziramo," je za STA povedal tiskovni predstavnik evropske komisarke za podnebno ukrepanje Connie Hedegaard, Isaac Valero Ladron. Na vprašanje, kdaj je mogoče pričakovati mnenje komisije, pa je dejal, da je namen analizo končati čim prej. Dve nevladni organizaciji, Focus in Environmental Law Service, sta ta mesec Evropski komisiji poslali pritožbo, da so slovenske oblasti pri izdaji dovoljenja za gradnjo Teš 6 prekršile evropsko zakonodajo, ki ureja zajemanje in skladiščenje ogljika.

Preberite še: Rotnik in Brešar zaradi Teš 6 tožita revizijsko hišo PWC

Nevladni organizaciji trdita, da so slovenske oblasti pri izdaji gradbenega dovoljenja za Teš 6 prekršile člen 33 direktive o zajemanju in skladiščenju ogljika, ker ocena izvedljivosti zajemanja in skladiščenja ogljika ni bila ustrezna in ker je slovenska vlada zavrnila njeno ponovno preučitev. Nespoštovanje zakonodaje lahko po mnenju organizacij med drugim pomeni tveganje za financiranje projekta, saj evropske finančne institucije, ki slovensko vlado podpirajo pri projektu, morajo delovati v skladu z evropsko zakonodajo. To sta sicer Evropska investicijska banka (EIB) in Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD).

Predstavniki nevladnih organizacij so pritožbo poslali službam komisije, pristojnim za zakonodajo na področju zajemanja in skladiščenja ogljika v okviru sektorja za podnebno ukrepanje, ki ga vodi komisarka Hedegaardova. Če se bo Evropska komisija strinjala z nevladnimi organizacijami, da Slovenija krši direktivo o zajemanju in skladiščenju ogljika, lahko proti državi sproži postopek zaradi kršenja evropske zakonodaje. Ta se začne s prvim opominom, sledi drugi in na koncu se lahko država znajde na Sodišču EU.