Kralj je vodjo frankofonskih socialistov Elia Di Rupa, ki je zadolžen za sestavo nove vlade, pozval na pogovor, da mu poroča o napredku v pogajanjih o proračunu in socialno-gospodarskih vprašanjih.

Ob tem so iz kraljeve palače sporočili, da je "dogovor o novi vladi nujen, da se v prihodnosti ubrani dobrobit vseh državljanov".

Obrestne mere na belgijske obveznice so se v torek povzpele nad pet odstotkov, kar pomeni, da se tudi Belgija vse dražje zadolžuje. Potem ko so Grčija, Portugalska in Irska že morale zaprositi za pomoč, sta sicer sedaj najbolj pod pritiski Italija in Španija.

Oblikovanje nove vlade onemogočajo tradicionalna finančna in jezikovna trenja med večjo in bogatejšo Flandrijo ter Valonijo. Belgija je tako po volitvah junija 2010 že skoraj leto in pol brez polno delujoče vlade.

Di Rupu je s flamskimi sogovorniki uspelo doseči dogovor o institucionalnih reformah, ki so jih zahtevali Flamci. A pogajanja o proračunskih rezih, ki bi omogočili potrebno zmanjšanje prekomernega javnofinančnega primanjkljaja, še potekajo.