Oblast pod taktirko predsednika Viktorja Janukoviča se je očitno odločila, da ne bo popustila pod pritiski Združenih držav in Evropske unije, ki zahtevajo spremembo kazenskega zakonika in izpustitev Timošenkove. Uradni Bruselj Kijevu žuga, da v nasprotnem ogroža skorajšnjo parafiranje prostotrgovinskega sporazuma in poglobitev sodelovanja, kar naj bi storili v prihodnjih tednih.

Ukrajinsko sodišče je Timošenkovo pretekli mesec obsodilo na sedem let zapora, triletno prepoved zasedanja političnih položajev in plačilo dobrih 138 milijonov evrov zaradi prekoračitve pooblastil in sklenitve za državo škodljivega plinskega posla z Rusijo. Sodba ni pravnomočna, njeni odvetniki pa napovedujejo, da se bodo obrnili tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice, če bodo doma izčrpali pravna sredstva. Vendar vsi ti postopki lahko trajajo nekaj let, ni pa tudi jasno, ali bi bila razsodba evropskega sodišča za ukrajinsko oblast zavezujoča. Timošenkova na razplet čaka v priporu.

"Nobenega dvoma ni, da oblasti načrtujejo nadaljevanje političnega zatiranja," je dejal poslanec Timošenkinega Bloka Andrij Kožemjakin. Njeni privrženci trdijo, da se želi Janukovič politične tekmice znebiti pred parlamentarnimi volitvami oktobra prihodnje leto. "Danes ste imeli priložnost ukiniti sramotne člene kazenske zakonika iz Stalinovih časov, ki so jih zlorabili proti najbolj priljubljeni politični voditeljici zadnjih desetletij," je v parlamentu dejal Kožemjakin. Za spremembo določil kazenskega zakonika je glasovalo le 147 od 438 poslancev.

Timošenkova je januarja 2009 sklenila sporazum med ukrajinskim državnim podjetjem Naftohaz in ruskim Gazpromom za obdobje desetih let. Država naj bi plin v tem času preplačala za 1,5 milijarde hrivnij ali približno 138 milijonov evrov, s čimer je Timošenkova zlorabila položaj, je razsodilo sodišče. Proti 50-letni nekdanji premierki pa pripravljajo še nove obtožbe o kraji in utaji davkov v 90. letih.

Janukovič trdi, da sodišča delajo samostojno in da je proces proti Timošenkovi zgled uspešnega stopanja na prste korupciji v oblastnih strukturah.