Semolič je izpostavil, da je zakonodaja, ki bo vplivala na življenje ljudi v prihodnje, odvisna zlasti od dela in kakovosti odločitev nove vlade in novega parlamenta. "Če smo zdaj reševali banke - milijarde evrov so šle v teh treh letih -, je zdaj čas, da rešujemo standard ljudi," je poudaril. Kot je pojasnil, namreč delavci niso krivi za dolžniško krizo, niti niso dolžniki. "So kvečjemu upniki do tistih, ki so krizo povzročili," je dejal.

Za Semoliča je pomembno, da se bodo spremembe, ki so sicer v Sloveniji nujne, zgodile v socialnem partnerstvu, ki je lahko "velika garancija, da bomo učinkovitejši pri reševanju krize". Sindikati, delodajalci in vlada naj na področju pokojninske in delovnopravne zakonodaje iščejo skupne rešitve in kompromise. Prav tako naj se soglasje poišče na področju zagotavljanja pogojev za ustvarjanje novih oz. za ohranjanje obstoječih delovnih mest, predlaga predsednik zveze.

V Sloveniji se po oceni Semoliča tisti, ki delo sploh dobijo, zaposlijo v prekernih delih oz. v negotovih oblikah dela. Ta trend bi bilo treba v Sloveniji spremeniti in stimulirati zaposlovanje za nedoločen čas, je povedal.

Prav tako se je treba prilagoditi sedanjim trendom oz. novim industrijskim politikam, ki prinašajo zelena delovna mesta in nizkoogljično družbo. "V vsakem primeru pa pot restrikcij, zniževanja pravic ter pritiskanja na delavce in upokojence ni prava pot. Pot restrikcij ne bo pripeljala h gospodarski rasti," je poudaril Semolič. V tekmo za več konkurenčnosti po besedah Semoliča ne bi smeli iti z manj socialne države in več revščine.