Holger G. je bil aretiran zaradi suma članstva v Nacionalsocialističnem podzemlju od leta 1990, sumijo pa tudi, da je dal svoje vozniško dovoljenje in potni list na razpolago ostalim trem domnevnim članom skupine.

Skupina vsaj štirih neonacistov je ubila osem turških priseljencev, enega Grka in policistko. Umori naj bi se začeli pred enajstimi leti, vse do nedavnega pa o njih nihče ni vedel ničesar, poroča Spiegel. Primer je šokiral nemško javnost in sprožil številne obtožbe nemških varnostnih služb o tem, da zadnja leta podcenjujejo grožnje skrajnih desničarjev v državi.

Trije moški in ena ženska, vsi naj bi bili desničarski ekstremisti, so obtoženi več umorov v zadnjem desetletju. Ustrelili naj bi osem Turkov in enega Grka. Vsi so imeli v Nemčiji manjša podjetja ali restavracije s hitro prehrano, osumljeni pa so tudi umora policistke leta 2007.

Dva osumljenca sta storila samomor

Dva izmed domnevnih morilcev, Uwa Böhnhardta in Uwa Mundlosa, so našli mrtva. Po navedbah policije naj bi storila samomor. Po tem, ko so našli njuni trupli, so policaji na pogorišču prikolice, ki sta jo uporabljala, našli tudi orožje s katerimi so trije obtoženi storili zločine in pištolo policistke, ki je leta 2007 v mestu Heilbronn umrla zaradi strelskih ran. Beate Zschäpe, se je policiji prejšnji teden predala sama, potem ko je domnevno razgnala stanovanje, ki ga je imela v najemu v mestu Zwickau.

Policija je našla tudi posnetek na katerem se obtoženi hvalijo s svojimi umori. Posnetek so želeli poslati nemškim medijev in islamski kulturni organizaciji v Nemčiji. Na posnetku je razvidno, da se je skupina obtoženih poimenovala "Nationalsozialistischer Untergrund" – Nacionalsocialistično podzemlje. Skupina je osumljena tudi izvedbe štirinajstih bančnih ropov, umori pa so bili storjeni med letoma 2000 in 2007

So bili skrajneži člani obveščevalne službe?

Vsa Nemčija se sedaj sprašuje, navaja Spiegel, kako so lahko oblasti spregledale delovanje desničarske teroristične skupine. Pojavile so se tudi številne obtožbe nemških varnostnih služb o tem, da zadnja leta podcenjujejo grožnje skrajnih desničarjev v državi.

Še vedno ni jasno kako je skupina lahko tako dolgo neopazno delovala. Pojavljajo se celo ugibanja, da so bili Zscäpejeva in njeni kolegi pripadniki obveščevalne službe, kar je regionalni oddelek obveščevalne službe Thuringia že zanikal, še poroča Spiegel.

Številni pozivajo k ukinitvi stranke

Incident je znova sprožil tudi pozive po ukinitvi skrajno desničarske nacionalne demokratske stranke, ki jo mnogi obtožujejo rasizma. Predsednica Osrednjega sveta muslimanov v Nemčiji Aimana Mazyek je dejala, da je desničarski terorizem v Nemčiji zadnjih dvajset let "kronično podcenjen“. Samo v zadnjem letu naj bi skrajneži napadli kar dvajset mošej, je še dodala.

Tudi Merklova se je danes zavzela za prepoved skrajno desne Nacionalne demokratične stranke. Merklova je dejanja te skupine že označila za "skrajno desni terorizem".

Nasilna dejanja skrajnih desničarskih skupin je obsodil tudi bavarski notranji minister Joachim Herrmann, ki je dejal, da so se z odkritim zločinom razkrile nove dimenzije skrajno desničarskega nasilja, navaja Spiegel. Z njegovim mnenjem se strinja tudi predsednik Osrednjega sveta Židov v Nemčiji Dieter Graumann, ki so ga odkriti zločini popolnoma pretresli.

Wolfgang Bosbach, član stranke nemški socialni demokrati Angele Merkel pa je posvaril pred še enim poskusom izobčenja nacionalne demokratske stranke, ki bi lahko ogrozil nadaljnje delo nemških varnostnih služb. Hans-Werner Wargel, predstojnik urada za zaščito ustave na Spodnjem Saškem, je povedal, da se Nemčija morda "sooča z najhujšim primerom desničarskega nasilja v desetletjih.“