Monti je mandatarstvo sprejel s pridržkom, saj si želi najprej zagotoviti podporo za ministrsko ekipo. Čeprav je Italija pod časovnim pritiskom za čim hitrejše imenovanje nove vlade, Monti po poročanju italijanskih medijev ne bo nepreudarno hitel.

Po celodnevnih pogovorih o novem kabinetu je Monti sodržavljane zvečer opozoril, da se bodo morali v prihodnosti morda žrtvovati, obenem pa je finančne trge zaprosil za potrpljenje, medtem ko se trudi oblikovati kabinet. "Ne ignoriram pomena trgov, a imamo demokracijo in potrebnega je nekaj časa," je dejal.

Poudaril je še, da želi, da njegova vlada na položaju ostane vse do leta 2013, ko naj bi v Italiji potekale redne parlamentarne volitve. Meni namreč, da bi postavljanje nekega časovnega roka novi vladi zmanjšalo njeno kredibilnost. "Časovne omejitve ne bi sprejel," je bil jasen po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Da bi bili v novi vladi tudi voditelji glavnih političnih strank v državi po njegovih besedah ni nujen pogoj, nujno pa je, da te stranke podprejo "karakteristike, vrednote in sestavo" te vlade. Reči, ali Italija potrebuje še dodatne - poleg že sprejetih - protikrizne ukrepe, bi bilo zaenkrat prezgodaj, je še povedal.

Iz vrhov manjših strank, ki so se danes že srečale z Montijem, je bilo sicer slišati, da mandatar ponuja reformni program s polno odrekanj, med "solzami in krvjo". A hkrati ponuja ukrepe za spodbujanje zaposlovanja mladih, ki jih tare skoraj 30-odstotna brezposelnost, in ukrepe za spodbujanje šibke gospodarske rasti.

Med kandidati za ministre, ki jih bo predvidoma 12, so po poročanju italijanskih medijev tudi politične osebnosti. To bi utegnilo biti sporno za Ljudstvo svobode, kjer so kot pogoj za svojo podpor vladi med drugim zahtevali povsem nepolitične ministre.

S predstavniki Ljudstva svobode in Demokratske stranke, ki sta napovedali podporo tehnični vladi, se bo Monti sicer srečal v torek. Iz Severne lige so medtem danes znova sporočili, da tehnične vlade ne bodo podprli, o posameznih ukrepih pa bodo odločali od primera do primera.

Oglasili so se tudi v Bruslju. Čeprav bo Italija oblikovala novo vlado, to njihovih ocen o stanju gospodarstva države ne spreminja. Protikrizni ukrepi, ki jih pričakujejo od Italije, ostajajo enaki, so po poročanju italijanskih medijev komentirali v Bruslju.