Evropska komisija je oktobra priporočila, naj države članice Srbiji dodelijo status kandidatke za članstvo v uniji, ob čemer je sicer izrazila pričakovanje, da se bo Srbija ponovno vključila v dialog s Kosovom. Za Črno goro pa je priporočila začetek pristopnih pogajanj. O priporočilih za napredek držav na poti v EU, ki jih poda Evropska komisija vsako jesen v okviru letnega širitvenega pregleda, morajo nato s soglasjem odločiti članice unije. To običajno storijo voditelji članic unije na decembrskem zasedanju.

Tokratna odločitev o Srbiji "je močno odvisna od dejanj oblasti v Beogradu glede Kosova", so danes v Bruslju dejali viri blizu poljskega predsedstva EU. "Srbija je sedaj bolj problematična od Črne gore," so ocenili. Ob upoštevanju tega, da sta dve najvplivnejši državi v uniji, Nemčija in Francija, nedavno zahtevali preložitev odločanja o začetku pogajanj s Črno goro z decembra na junij, v tem trenutku kaže, da si ne Črna gora ne Srbija decembra iz EU ne more obetati dobrih novic.

Viri pri predsedstvu so sicer danes poudarili, da je še nekaj časa za pripravo stališč unije o priporočilih komisije za Srbijo in Črno goro ter da je treba počakati do 5. decembra, ko bodo stališča posameznih držav unije jasnejša. Takrat bodo namreč o tem odločali ministri sedemindvajseterice, pristojni za zunanje ali evropske zadeve, medtem pa se bodo te teme verjetno dotaknili že na zasedanju v torek, v razpravi o pripravah na decembrski vrh.

Viri pri poljskem predsedstvu so sicer danes še pojasnili, da si prizadevajo podpis pristopne pogodbe Hrvaške in EU pripraviti na dan vrha unije, ki bo 9. decembra, a pred njegovim začetkom, tako da bi lahko na vrhu sodelovala tudi Hrvaška. A te načrte otežuje srečanje vrha najmočnejše politične skupine v Evropskem parlamentu, desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), ki se dan prej sestane v Marseillu. Teh srečanj se udeležujejo voditelji pomembnih članic, na primer Nemčije.

"Treba je poskrbeti za to, da bodo vsi pomembni ljudje navzoči in da to ne bo kak manjši dogodek," so dejali viri. Poljsko predsedstvo se sicer trudi izpostaviti pomen širitve, ki je zaradi krize v območju evra vse bolj postranska tema v EU.