Senat je zakon sprejel s 156 glasovi za, proti je glasovalo 12 senatorjev. Opozicija se glasovanja ni udeležila, da bi s tem izrazila nasprotovanje, obenem pa ne želi ovirati procesa, ki naj bi vodil v Berlusconijev odstop, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V senatne klopi je danes prvič sedel tudi najresnejši kandidat za predsednika tehnične vlade Mario Monti, ki ga je italijanski predsednik Giorgio Napolitano v sredo imenoval za dosmrtnega senatorja.

Po potrditvi zakona o stabilnosti in varčevalnih ukrepov v senatu bo razpravo še danes zvečer začela proračunska komisija poslanske zbornice, ki naj bi o ukrepih odločala v soboto. Varčevalni ukrepi med drugim vključujejo spodbude za zaposlovanje mladih, zvišanje upokojitvene starosti za vse zaposlene na 67 let z letom 2026, prodajo državnega premoženja, liberalizacijo profesionalnih poklicev in lokalnih javnih služb.

Če Italija ne bo hitro ukrepala ter si povrnila kredibilnosti in zaupanja finančnih trgov, ji namreč grozi usoda Grčije, Irske in Portugalske, ki so morale zaprositi države z evrom in Mednarodni denarni sklad za finančno pomoč. Potrditvi varčevalnih ukrepov naj bi sledil odstop premierja Berlusconija, ki mu bo glede na trenutno dogajanje očitno sledilo imenovanje tehnične vlade z nekdanjim evropskim komisarjem Mariom Montijem na čelu.

Montija, aktualnega šefa zasebne univerze Bocconi, naj bi namreč poleg opozicije in predsednika države Giorgia Napolitana podprl tudi Berlusconi.