Do katedrale niso smeli

Veliko govorjenja o gumijastih kroglah, konjenici, psih, oklepnikih, pa o tem, da bodo vsako nasilje ali izgrede nemudoma zadušili in udeležence aretirali, je nekaterim vzelo veselje do protesta, posebno staršem srednješolcev, ki so jih raje poslali v šole, vseeno pa je na tisoče študentov preplavilo londonske ulice ter jasno in glasno protestiralo proti povišanju šolnin, pa tudi proti varčevalni politiki vlade in proti kapitalizmu.

Celo štiri tisoč policistom, ki so skrbeli za red in mir, ni bilo treba uporabiti sile. Bili so pred protestniki in ob njih in so od začetka do konca zelo strogo nadzirali pohod. Tudi iz zraka, saj so nad protestniki krožili helikopterji. Tu in tam je bilo nekaj prerivanja, odrivanja in kričanja med študenti in policijo, ki ni dovolila, da bi se pohod končal pred katedralo svetega Pavla v Cityju, kjer že več tednov tabori približno dvesto protikapitalističnih protestnikov, ki protestirajo proti korporacijskemu pohlepu. To je bil kompromis, ki so ga morali organizatorji sprejeti pred začetkom pohoda.

Vsakič, ko so hotele skupine študentov kam drugam kot po dogovorjeni poti, jim je policija to najodločneje preprečila. Dvajset študentov, ki so postavili šotore na trafalgarskem trgu, se ulegli na tla, se prijeli za roke in niso hoteli nikamor, so policisti po neuspešnem prepričevanju dvignili, jih aretirali, jim nataknili lisice in jih odnesli v marice. Do pol šestih zvečer se je moral protest končati, študenti pa se raziti. Razpoloženje na končni točki protesta, kjer je bilo zborovanje - pri metropolitanski univerzi v Cityju - ni bilo samo miroljubno, ampak tudi veselo, mnogi pa so zaplesali. Preden se je zvečerilo, se je večina študentov razšla. Vsem, ki bi ostali po šesti uri, je grozila aretacija.

Včerajšnji študentski protest v Londonu je pripravila organizacija Državna kampanja proti šolninam in kleščenju proračuna, ki je prepričana, da je končni cilj zvišanja šolnin privatizacija univerz . "Vlada, v kateri so sami milijonarji (kar je res), je potrojila šolnine," se jezijo študenti, ki pravijo, da bodo s protestom proti privatizaciji univerz zaščitili tudi ogroženi koncept socialne države.

Organizatorje, ki so želeli miroljuben protest, so razjezili policijsko "napovedovanje" nasilja in izgredov ter poskusi policije, da bi jih z ustrahovanjem odvrnili od udeležbe na protestu. Med študenti je bilo pred pohodom veliko jeze tudi zato, ker je policija 450 udeležencem protestov proti varčevalni politike vlade, ki jih je aretirala v preteklosti, poslala "opozorilna pisma" - tudi tistim, ki jih ni ničesar obtožila. V pismih jim je pisala, da jih bo aretirala ob prvi priložnosti in jih postavila na zatožno klop, če bodo kršili zakone, kar je - tega niso poudarjali samo študenti - nova oblika državnega orwellovskega velikobratskega zastraševanja.