Tudi po Jurijevem mnenju si nekateri referenduma želijo zaradi zaščite lastnih interesov. Kot pravi, bi bil to referendum proti zakonu, ki končno ureja razmere v Fundaciji za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho). Juri, sicer prvopodpisani v skupini poslancev, ki je novelo zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije vložila v parlamentarni postopek, je ogorčen nad tem, da bi nekdo želel zapraviti okoli štiri milijone evrov javnih sredstev za referendum, ki je "naperjen zoper pravno državo in zoper načelo preprečevanja korupcije".

Tudi Črnak Megličeva je opozorila na to, da so se vrstile pritožbe na nepreglednost in neurejenost delovanja sveta Fiha, a so dosedanje vlade pred tem mižale. V vlogi nadzornika, prejemnika in delivca sredstev lahko namreč nastopajo ljudje v eni in isti osebi, je pojasnila poslanka. Namen referendumske zahteve je tako po njenih besedah ohranjanje sedanjih razmerij moči. Ob tem je dodala tudi, da so v DZ o omenjeni noveli glasovali dvakrat in da jo je velika večina poslancev, tudi opozicije, podprla. Zakon je bil po njenih pojasnilih spremenjen na podlagi mnenj Računskega sodišča RS, protikorupcijske komisije in tudi nekaterih odločb upravnega sodišča.

Črnak Megličeva je zavrnila tudi očitke o tem, da bo Fiho bolj podrejen državni oblasti. Fiho po njenih besedah namreč v nasprotju z organizacijami z drugih področij, ki tudi delujejo v javnem interesu in morajo sredstva pridobivati preko javnih razpisov, relativno avtonomno razpolaga z 20 milijoni evrov sredstev. Glede napovedi predstavnikov Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), ki so danes v DZ vložili podpise, da bodo nekatere poslance prijavili Komisiji za preprečevanje korupcije, je Juri dejal, da se tega pravzaprav veseli.

Po njegovih besedah bo namreč ravno ta komisija morala ugotoviti, kaj se je v preteklih letih dogajalo v Fihu in zakaj nekateri tako nasprotujejo omenjeni noveli. Napoved o prijavi protikorupcijski komisiji odpira prostor za razčiščevanje, je dejal Juri. Na očitke NSIOS, da pri pripravi novele niso sodelovali, pa je Juri odgovoril, da so tudi njih povabili na pogovore, a so jim ti povedali, da se o noveli ne bodo pogovarjali in da morajo zakon umakniti.