Tri največje stranke oziroma liste glede na javnomnenjske raziskave so načeloma za zmanjšanje števila občin, vse tri tudi podpirajo večjo fleksibilnost zaposlovanja z možnostjo lažjega odpuščanja, SDS strankam ne bi zmanjšala financiranja iz državnega proračuna, ampak se zavzema za transparentno financiranje v skladu z obstoječo zakonodajo, Lista Viranta bi ta sredstva zmanjšala za polovico, Lista Zorana Jankovića pa je na to vprašanje odgovorila pritrdilno. Omenjene stranke oziroma liste ne bi odpravile študentskega dela, kakršnega poznamo danes, zavzemajo pa se za določene spremembe.

Edina med tremi vprašanimi, ki že ima kandidate za vse ministrske resorje, je SDS. Za brezplačnik so zapisali, da če bodo o tem odločali oni, bo ministrstev deset, imen pa niso želeli razkriti. Pri Jankoviću so dejali, da je do volitev neresno govoriti o ministrskih mestih ali kakršnemkoli drugem kadrovanju, pri Virantovi listi pa so poudarili, da želijo zmagati s programom, ne z razdeljevanjem resorjev. Sicer se s financami, davki in trgom dela v ožji ekipi ukvarja Janez Šušteršič, z gospodarstvom Rado Pezdir, z notranjimi zadevami in pravosodjem Jani Soršak, z zunanjimi zadevami Marko Pavliha, z javnim sektorjem in upravo pa Virant.

Kako preprečiti, da se določenim podjetjem ne povečajo posli?

Žurnal24 je tudi zanimalo, kako bodo, če bo na oblast prišla katera od teh strank, preprečili, da se podjetjem, ki so blizu posamezni stranki, ne bi izrazito povečali posli, financirani iz državnega proračuna.

Lista Virant je že pri zbiranju donatorskih sredstev za kampanjo v donacijski pogodbi opredelila, da posamezno podjetje ne sme prispevati več kot 1.900 evrov. Za brezplačnik so pojasnili, da s tem želijo preprečiti, da bi imelo katero podjetje večji vpliv ali druge privilegije v primerjavi z drugimi donatorji.

SDS bo poenostavila postopke javnega naročanja. Pojasnili so, da bodo pri reviziji javnih naročil omogočili bolj vsebinsko odločanje in zmanjšali možnosti pritožb iz proceduralnih razlogov na najnižjo možno raven. Vsak, ki se bo prijavil na javni razpis, bo moral razkriti lastniško strukturo, so dodali.

Pozitivna Slovenija je prepričana, da za financiranje projektov iz državnega proračuna že obstajajo razpisi in javna naročila, ki imajo svoja pravila in jih je treba spoštovati.

Dodatne obdavčitve nepremičnin ne bi uvedli v SDS, prav tako ne pri Virantu, toda po besedah obojih je treba spremeniti obstoječe nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, da bo to pravičnejše. Lista Viranta meni, da je problem, da ga vsi lastniki ne plačujejo po enakih merilih oziroma da ga nekaterih sploh ne. Pri Jankoviću bi izdatneje obdavčili tiste nepremičnine, ki ne opravljajo svoje vloge.