Trinajst let trajajoč pregon

Predsednik vlade Juan Manuel Santos je zatem okoli deset tisoč upornikov pozval k predaji orožja in jim zagrozi: "Drugače boste končali v zaporu ali v grobu." Uboj Cana je po mnenju večine hud udarec za gverilsko skupino, vendar analitiki opozarjajo, da to še ne pomeni konca Farca, kot menijo vladni predstavniki, temveč je zgolj klofuta možnim političnim rešitvam.

V kolumbijskih medijih se pod naslovi kot na primer "Zvlekli so ga iz brloga" od petka naprej ponavljajo slike trupla z bledičnim spačenim obrazom in razprtimi očmi ter debelimi očali. Lov na Cano se je začel leta 2008, ko je prevzel vodstvo gverile po smrti legendarnega vodje in ustanovitelja skupine Farc, Pedra Antonia Marina, imenovanega tudi Manuel Marulanda ali Tirofijo. Takrat je kolumbijska vojska sprožila veliko ofenzivo, usmerjeno proti tretji varnostno-obrambni črti štaba Farc.

Sledili so ji napadi na njihove varovalne objekte v kanjonu Las Hermosas v pokrajini Tolima, ki leži v osrednjem delu Kolumbije in kjer je bilo središče Farca vse od ustanovitve leta 1964. S temi akcijami so gverilce potisnili v jugovzhodne predele države, v visoko in mrzlo hribovje sosednje pokrajine Cauca, kamor so se umaknili pred dvema mesecema in kjer so jih s pomočjo infiltriranih agentov izsledili in obkrožili.

V operacijo je bilo po podatkih kolumbijskega ministrstva za obrambo vključenih 7000 vojakov, ki jim je v petek priskočilo na pomoč 15 letal in več vojaških helikopterjev. V napadu na tabor, kjer se je nahajal Cano skupaj s 14 gverilci, pa je sodelovalo še 700 specialcev. Po bombardiranju jim je Cano ušel, a so ga kmalu zatem ujeli in ubili. Vlada in vojska vztrajno ponavljata, da so Cana izdali lastni ljudje, s čimer verjetno želita demoralizirati gverilce. To je prvi primer v 48 letih spopadov, da so kakega voditelja Farca ujeli in ubili. Cano je bil antropolog in intelektualec iz Bogote, ki se je pridružil Farc v začetku osemdesetih let in postal njihov glavni ideolog. Po prevzemu vodstva si je prizadeval za reorganizacijo strukture te gverilske skupine in za njihovo politično delovanje. Pripravljen je bil sprejeti mirno reševanje spora, kar je sporočil tudi vladi, ki se prav tako zavzema za politična pogajanja, vendar se zdi, da si želi pred tem oslabitve gverilcev.

Samo naivni mislijo, da je konec

Nekdanji kolumbijski komisar za mir Daniel Garcia Pena pa opozarja, da uboj Cana le še otežuje iskanje političnega izhoda, saj je Farc izgubil vodjo, ki je bil pogajanjem še najbolj naklonjen. Dejal je: "Misliti, da bo s smrtjo Cana konec tudi Farca, je naivno." Analitik Camilo Gomez pa pravi: "Absurdno je pričakovati, da bodo (gverilci) kmalu objavili sporočilo, da se odrekajo orožju." Po njegovem mnenju ima FARC trdo institucionalno strukturo, ki je močnejša od njihovih voditeljev. Cana bo po vsej verjetnosti nadomestil nekdo od najvidnejših članov Visokega sekretariata oziroma politično-vojaškega vrha Farca, kot so Ivan Marquez, Joaquin Gomez, Pablo Catatumbo ali Timočenko.