Včerajšnji dan je bil vročičen. Po nedeljskem večernem vrhu Ljudstva svobode sta novinarja blizu Vitezu, kot pravijo Berlusconiju, razširila govorice, da je odstop medijskega velikana le še vprašanje dni, če ne le ur. Medtem ko je Berlusconi odločno zanikal, tako kot vedno, da so govorice neutemeljene in da mu ni jasno, kako so se sploh razširile, so borze in obvezniški trgi divje nihali.

Donosi desetletnih državnih obveznic so dosegli še nikoli videne ravni preko 6,5 odstotka in so odstotno točko nad donosi primerljivih španskih obveznic, ki so se od italijanskih "odcepile" pred nekaj meseci. Mednarodni finančni trgi, ki so še do nedavna državi uvrščali v isti paket, so se odločili, da je Italija naslednja finančna domina, ki bo padla za Grčijo, Irsko in Portugalsko. Sedemodstotni donosi so po mnenju mnogih italijanskih analitikov "točka brez povratka" za vzdržnost financiranja 1900 milijard evrov javnega dolga Italije.

Medtem ko bo Berlusconi danes na glasovanju o proračunskem poročilu za lani preveril, kdo ga skuša izdati, tisti, ki so aktualno vlado že pokopali, ugibajo o najverjetnejših scenarijih. Konservativni analitiki največ možnosti pripisujejo oblikovanju tehnične vlade, ki bi jo vodil nekdanji evropski komisar in predsednik vplivne zasebne milanske univerze Bocconi Mario Monti. Drugi najverjetnejši razplet je Berlusconijev odstop z oblikovanjem nove desnosredinske vlade, ki bi vključevala še sile političnega centra ali odhod na predčasne volitve. Odločitev o tej ali oni poti je odvisna od predsednika republike Giorgia Napolitana, ki se je s strankami že posvetoval minuli teden.

Če bi Berlusconiju na današnjem vnovičnem glasovanju o proračunskih dokumentih za lani - oktobra je zavrnitev sicer tehničnega poročila botrovala novemu glasovanju o zaupnici vladi - uspelo zbrati večino glasov, to še ne bi pomenilo konca težav. Premier je namreč že napovedal novo glasovanje o zaupnici vladi, vezano na tako imenovano maksi dopolnilo k proračunu s protikriznimi ukrepi. Senat naj bi ukrepe obravnaval in potrdil ta teden, poslanska zbornica pa do konca novembra. In tudi ob potrditvi zadnjih ukrepov težav za desnosredinsko vlado ne bo konec.

Za ta teden predvidenemu prihodu strokovnjakov Evropske komisije, ki bodo pregledali stanje italijanskih javnih financ, bodo sledili redni četrtletni pregledi Mednarodnega denarnega sklada (MDS). Pozornost finančnega sveta se je de facto preusmerila iz Grčije v Italijo. Italijanski javni dolg, ki znaša 120 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), torej dvakratnik dovoljenega, močno presega absorpcijsko sposobnost začasnega sklada za zaščito evra.

Italija je resnično v nezavidljivem položaju. Niti odhod Maria Draghija na čelo Evropske centralne banke (ECB) ni okrepil ugleda države v svetu. Da tudi iz Berlusconijevih najožjih krogov prihajajo dvomljive izjave o prihodnosti vlade, zato ni nenavadno. Minister za notranje zadeve Roberto Maroni ocenjuje, da koalicija nima več večine v parlamentu. Opozicija je ob skrhani koaliciji okrepila napade na vlado in se odloča o morebitni zahtevi za glasovanje o nezaupnici vladi. In če gre verjeti uredniku časnika Il Foglio Giulianu Ferraru, ki je blizu Berlusconija, bodo v Italiji že januarja predčasne volitve.