Irsko ministrstvo za zunanje zadeve je odločitev pojasnilo, da dve ambasadi v Italiji (ena v Rimu, druga v Vatikanu) nista v skladu z varčevalnimi ukrepi, poleg tega pa ju tudi ne potrebujejo. A dosedanja diplomatska praska kaže, da Vatikan ne bo dal soglasja, da bi bil veleposlanik v Italiji hkrati zadolžen še za Vatikan. To dolžnost so v podobnih primerih običajno prevzeli veleposlaniki na Dunaju, v Parizu ali Londonu.

Vatikan je zaradi odločitve irskega zunanjega ministrstva domnevno izjemno ogorčen, burne reakcije pa je izzvala tudi na Irskem. V tej zeleni deželi je namreč kar 87 odstotkov prebivalcev katolikov, zaradi česar je opozicija odločitev nemudoma kritizirala kot nepremišljeno, saj je po njihovem mnenju Vatikan pomembno diplomatsko središče v Evropi.

Seveda pa je popolnoma mogoče, da celotna zgodba temelji na nedavnem sporu irske vlade z Vatikanom o preiskavah dolgoletnih zlorab otrok v nekaterih irskih škofijah. Irski premier Enda Kenny je letos obtožil Vatikan, da ovira preiskavo duhovnikov, obtoženih zlorabe otrok različnih katoliških šolskih ustanov v zadnjih 80 letih. Dejal je, da Vatikan in Irska zaradi tega ne moreta ostati v odnosih, kakršne sta imela do sedaj.