Po srečanju s predsednikom države je Papandreu po poročanju francoske tiskovne agencije AFP napovedal "zelo kmalu stike in pogovore" na temo oblikovanja "vlade sodelovanja", ki bo sposobna uresničiti dogovor za rešitev grške in posledično tudi evrske krize, ki so ga konec oktobra v Bruslju dosegli voditelji Evropske unije.

Gre za dogovor o celoviti rešitvi krize v območju evra, ki vključuje dogovor z bankami za znaten odpis grškega dolga, dokapitalizacijo bank in krepitev reševalnega sklada za preprečitev širjenja krize. "Uveljavitev teh odločitev je predpogoj za naš obstanek v evru," je danes povedal Papandreu.

Premier je prišel v predsedniško palačo v Atenah potem, ko je parlament sinoči okrog polnoči izglasoval zaupnico njegovi vladi. Dobila je tesno večino 153 glasov v 300-članskem parlamentu.

Papandreu pripravljen tudi odstopiti

Papandreu je pred glasovanjem v petek napovedal začetek pogovorov z opozicijo o oblikovanju prehodne vlade in dodal, da je tudi pripravljen odstopiti s položaja. K oblikovanju prehodne vlade je pred glasovanjem pozvalo tudi več ministrov, ki so menili, da je za izhod iz krize potreben širok konsenz.

Ideja o prehodni vladi pa ni pogodu glavni opozicijski stranki Nova demokracija, ki se nasprotno zavzema za predčasne volitve. "Vztrajamo pri naši zahtevi po takojšnjih volitvah," je danes popoldne ponovno poudaril vodja Nove demokracije Antonis Samaras.

Predsednik Papuljas je po današnjih pogovorih s Papandreujem na pogovore, ki bodo v nedeljo, povabil še Samarasa, so sporočili iz predsednikovega urada.

Do konca leta ratifikacija rešilnega svežnja?

Po mnenju opozicije bi se s prehodno vlado le še nadaljevala vladavina Papandreuja, ki naj bi bil glavni odgovoren za grško krizo. Po besedah Samarasa bi volitve morale potekati najkasneje na začetku decembra, medtem ko Papandreu želi, da bi z njimi počakali vsaj do začetka leta 2012.

Kot je danes pojasnil tiskovni predstavnik grške vlade, je eden od razlogov za takšno vztrajanje tudi ta, da mora Grčija do konca leta ratificirati rešilni sveženj, dogovorjen 27. oktobra na vrhu EU.

"V skladu z obvezno časovnico vrha EU mora parlament novi dogovor ratificirati do konca leta. Naši evropski partnerji ne bodo čakali. Imamo le še sedem tednov in ne moremo izgubiti niti dneva," je zatrdil tiskovni predstavnik Ilias Mossialos.