Čeprav so tako v ZDA kot v Iraku pričakovali, da bo del vojske vseeno ostal v Iraku, se bodo vseeno vsi umaknili, kar je ena od Obamovih obljub, ki jo je postavil v času predvolilne kampanje leta 2008. V Pentagonu so sicer upali, da bo tudi po letu 2011 v Iraku ostalo okoli 20 tisoč vojakov.

New York Times zdaj piše, da bi ZDA svoje sile lahko premaknile v Kuvajt, kar bi Američanom omogočilo hitro ukrepanje v Iraku, če bi bilo treba, ali pa v primeru vojaške intervencije v Iranu.

Druga možnost je, da Američani pošljejo več vojaških ladij v mednarodne vode v tej regiji. Obamova administracija si prav tako želi boljše vojaške odnose z državami Perzijskega zaliva – Savdsko Arabijo, Kuvajtom, Bahrajnom, Katarjem, Združenimi arabskimi emirati in Omanom.

Po pisanju New York Timesa pod to sodi tudi boljše sodelovanje pri nadziranju zračnega prostora, pa tudi pomorskih poti, ter krepitve protiraketnega ščita. Američani v kratkem pričakujejo dogovor s Kuvajtom o količini ameriških čet, ki jim bo dovoljeno bivati v tej državi.

Tudi po Zalivski vojni (1991) so Američani v Kuvajtu zadržali manjše število svojih enot in pa velik arzenal orožja, ki bi lahko pričakal večje število vojakov, če bi bilo treba. Na ta način bi rad Obama utišal republikanske kritike in sporočil, da ZDA ne bodo zanemarile svojih obveznosti v Perzijskem zalivu. 

Zaradi deficita v proračunu nameravajo ZDA v prihodnjih desetih letih stroške vojske zmanjšati za 450 milijard dolarjev.

Preberite še: Američani izgubljena sredstva našli na računu iraške centralne banke