Vrednost kazalnika ESI, ki opisuje splošno gospodarsko dejavnost, je oktobra glede na mesec poprej ostala nespremenjena zlasti zaradi mešanih znamenj, ki prihajajo iz različnih sektorjev.

V območju evra se je razpoloženje najbolj poslabšalo na področju zaupanja potrošnikov (-0,8 točke na -19,9 točke) in v predelovalni industriji (-0,7 točke na -6,6 točke). Razpoloženje na področju trgovine na drobno se ni spremenilo (-9,8 točke), zaupanje pa se je povečalo na področju gradbeništva (+1,3 točke na -25,3 točke) in na področju storitev (+0,2 točke na 0,2 točke).

V sedemindvajseterici se je vrednost kazalca ESI znižala v predelovalni industriji in na področju zaupanja potrošnikov (-1,1 točke na -6,8 oz. -20,2 točke), največja rast pa je bila zabeležena v storitvenem sektorju (+1,5 točke na -2,6 točke). Sledila sta gradbeništvo (+ena točka na 93,8 točke) in trgovina na drobno (+0,8 točke na -12,4 točke).

Slabše tudi v Nemčiji

Med največjimi članicami se je kazalnik ESI znižal v Nemčiji (-0,8 točke), na Nizozemskem in Poljskem (v obeh državah -0,6 točke), razpoloženje pa se je popravilo v Franciji (+1,2 točke) in Italiji (+0,3 točke). Zaupanje v Veliki Britaniji in Španiji se oktobra glede na september ni bistveno spremenilo.

V Sloveniji se je vrednost kazalca ESI v desetem mesecu znižala skoraj na vseh področjih, najbolj pa v predelovalni industriji in storitvenem sektorju (-3,1 točke na -6,2 oz. -3,1 točke). Sledila sta trgovina na drobno (-1,4 na 10,4 točke) in zaupanje potrošnikov (-1,1 točke na -26,2 točke). Razpoloženje se je izboljšalo le na področju gradbeništva (+0,5 točke na -44,2 točke).

Vrednost kazalnika poslovne klime (BCI), ki temelji na rezultatih ankete o stanju in pričakovanjih v industrijskem sektorju, se je v območju evra oktobra znižala že osmi mesec zapored. S septembrskih -0,06 točke je ta mesec upadla na -0,18 točke. Padec kazalca BCI odraža pesimizem menedžerjev, povezan z naročili in izvozom, kar je posledica občutne upočasnitve rasti industrijske proizvodnje.