"Vemo, da je terorizem pogosto versko motiviran in da prav verski značaj napadov služi za upravičevanje neusmiljene krutosti, ki meni, da lahko zaobide moralna pravila na račun 'dobrega', za katerega si prizadeva," je dejal papež in dodal, da v tem primeru "religija ne služi miru, temveč upravičevanju nasilja".

"To ni prava narava religije. Nasprotno, to je njeno popačenje in prispeva k njenemu uničenju," je v rojstnem mestu Frančiška Asiškega v osrednji Italiji poudaril papež, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tako kot pred njim njegov predhodnik Janez Pavel II. je tudi Benedikt XVI. priznal, da so kristjani v preteklosti zagrešili nasilje v imenu Boga. "To priznavamo z veliko osramočenostjo. Povsem jasno pa je, da je šlo pri tem za zlorabo krščanske vere," je še dejal.

Z današnjim "dnem premišljevanja, dialoga in molitve za mir in pravičnost" Vatikan obeležuje 25. obletnico prvega dneva molitve za mir, ki ga je v luči konfliktov iz obdobja hladne vojne organiziral Janez Pavel II. Povabilu Benedikta XVI. se je odzvalo okoli 300 predstavnikov različnih svetovnih religij, vključno z muslimani, budisti in judi.

Podobni medverski srečanji sta bili še leta 1993 in 2001. Kot meni Vatikan, je merilo uspeha na področju medverskega dialoga dejstvo, da se je število predstavnikov različnih religij na srečanju od leta 1986 več kot podvojilo. Letos se ga udeležujejo tudi štirje ateisti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Vsi udeleženci današnjega srečanja so na prizorišče pripotovali z vlakom, ki je zgodaj zjutraj začel pot v Vatikanu. Po kosilu bodo imeli čas za tiho, zasebno molitev, nato pa se bodo popoldne zbrali pri skupnem pozivu za mir. V petek jih čaka še avdienca pri papežu v Vatikanu.