Petčlanski senat okrožnega sodišča v Mariboru je včeraj 31-letnemu Simonu K. izrekel ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu. Enak ukrep je mariborsko sodišče novembra 2009 izreklo tudi Simonovemu mlajšemu bratu Sebastijanu. Ta je zaradi enake bolezenske blodnjave motnje kruto umoril svojega dedka.

Simon K. je pred sodni senat, ki mu predseduje Danica Kohek Zajc, stopil samo enkrat, in sicer na uvodni glavni obravnavi. Pod očitnim vplivom močnih pomirjeval je komajda izpovedal, da se sklicuje na svoj zagovor iz preiskave, nato je zapustil dvorano in se vanjo ni več vrnil. Tudi na včerajšnjem izreku sodbe ga ni bilo iz Ormoža, kjer je priprt v tamkajšnji psihiatriji.

Zakaj in kako je na velikonočni ponedeljek v stanovanjski hiši v Košaškem dolu poskušal umoriti svojega očeta Branka, se Simon ni spominjal. "Očeta in mamo imam zelo rad, zato nisem mogel verjeti, da sem očeta zabodel sedemkrat. To je storil nekdo tretji v meni. Nisem mogel verjeti, ko mi je oče pokazal poškodbe," je še izpovedal. Mariborčan namreč že od leta 1997 boleha za hudo obliko paranoidne shizofrenije, ki mu je že večkrat povsem zameglila um.

Iz predloga okrožne državne tožilka Mateja Logar izhaja, da je Simon K. pod vplivom blodnjave motnje vstopil v spalnico staršev okoli 11.20 ure in večkrat zamahnil z nožem v očeta, ki je ležal na postelji. Svojega naklepnega dejanja pa ni mogel dokončati, ker je hudo poškodovanega Branka zaščitila Simonova mati Tatjana in mu s tem preprečila, da bi zblazneli sin umoril očeta.

Na včerajšnji glavni obravnavi je sodišče zaslišalo Renato Bernard, sodelavko Simonove matere Tatjane K., ki je v tem sodnem postopku odklonila pričanje tako kot njen soprog. "Tatjana mi je povedala, kako je tisti ponedeljek z možem spala v spalnici. V sobo je vstopil Simon in začel mahati z nožem proti očetu. Tatjana je vstala, zgrabila Simona, ki se je ustavil, odvrgel nož in rekel: 'Nisem hotel tega narediti'," je povedala Bernardova.

Tožilka je bila v svoji sklepni besedi prepričana, da je uspela dokazati dejanje, in je vztrajala pri predlaganem ukrepu. "Najdena biološka sled na ročaju noža, ki naj bi pripadala obdolženemu, je dovolj velik dokaz, da je dejanje storil," je zatem dejala Simonova zagovornica Breda Gobec Vrtovec in se pridružila predlogu tožilke za izrek varnostnega ukrepa obveznega zdravljenja v zdravstveni ustanovi. "Ker se Simon zdravi v psihiatriji, od 13. junija pa je celo v priporu, kjer nima niti pravice do izhodov, se odpovedujemo pritožbi in predlagamo, da mu sodišče odpravi pripor," je predlagala odvetnica. Sodni senat je ni uslišal in je Simonu K. podaljšal pripor do pravnomočnosti. Ker se na sodbo ne bo nihče pritožil, se bo ta pravnomočnost zgodila kmalu.