Današnji korak Zume proti korupciji je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP presenetljiv in najbolj agresiven doslej. Imenoval je tudi posebno preiskovalno komisijo treh uglednih sodnikov, ki bo preiskala obtožbe o podkupovanju v omenjenem, pet milijard dolarjev težkem orožarskem poslu, največjem za Južnoafriško republiko v zgodovini.

Sumi prejemanja podkupnin v tej aferi so že pred leti padli tudi na Zumo, a so obtožbe še pred njegovo izvolitvijo na položaj leta 2009 ovrgli. Vendar pa je bilo že v odločitvi sodišča, da ovrže obtožbe proti Zumi, nakazano, da se je v delo tožilcev vmešal Zumin predhodnik Thabo Mbeki. Zuma je bil sicer leta 2005 zaradi te afere tudi odstavljen s položaja podpredsednika.

A v ozadju današnje odločitve Zume naj bi bil po navedbah kritikov predvsem poskus, da utrdi svoj položaj. Kot je namreč določil predsednik, mora omenjena komisija dokončati preiskavo spornega orožarskega posla v naslednjih dveh letih.

To naj bi bilo zanj zelo prikladno, saj bodo rezultati preiskave na voljo šele po naslednji konferenci njegovega Afriškega nacionalnega kongresa decembra prihodnje leto, ko bodo izbirali prihodnjega predsedniškega kandidata stranke, menijo kritiki. Zuma je namreč z ustanovitvijo omenjene komisije dokazal svojo odločenost boja proti korupciji, četudi v zadevi morda ni povsem čist, dodajajo.

Vendarle Zuma zavrača vse obtožbe glede politikantstva, v potrditev odločnosti boja proti korupciji pa se je danes za sodelovanje zahvalil tudi ministru za lokalno samoupravo Sicelu Shiceki in ministrici za javna dela Gwen Mahlangu-Nkabinde. Načelnika policije, komisarja Bhekija Celeja pa je suspendiral s položaja.

Zuma je tako podprl odločitve južnoafriške "javne varuhinje" Thuli Madonsela, ki vodi državni organ za boj proti korupciji. Ta je v začetku meseca ministra Shiceko spoznala za krivega zlorabe javnih sredstev za službena potovanja, Zumi pa dala 60 dni časa za ukrepanje.

Po ugotovitvah Madonsele naj bi Shiceka na službenih poteh bival v luksuznih hotelih. Med drugim naj bi na račun davkoplačevalcev odpotoval tudi v Švico na obisk svoji ljubici, ki je bila v zaporu. Minister je sicer vse obtožbe zanikal, a je bil od februarja, ko je ob izbruhu afere izbruhnilo tudi javno ogorčenje, na bolniškem dopustu, navaja AFP.

Ministrico Mahlangu-Nkabinde pa je Madonsela obtožila negospodarnosti pri najemu novih prostorov za policijo v Pretoriji v višini 1,7 milijarde randov (153 milijonov evrov). Za omenjeno najemno pogodbo se je odločila kljub nasprotnemu mnenju pravne službe. V afero pa je vpleten tudi načelnik Cele, ki ga je Madonsela prav tako spoznala za krivega negospodarnega ravnanja pri najemu prostorov za policijo v Pretoriji in še v Durbanu, še navaja AFP.