Rok Svetlič, podpredsednik Akademije, je dejal, se ne bo nič spremenilo, če bomo "z isto miselnostjo zgolj dodali več političnih ponudnikov, katerim bomo sledili na isti način". Ob tem je izpostavil, da politiki vladajo v našem imenu in če bodo ti po 4. decembru delali narobe, bodo to delali z našim podpisom. "Ne dajmo našega glasu zastonj," je poudaril.

Po besedah Svetliča je prav spoštovanje prava svetinja demokracije. Medtem, ko imajo lastniki kapitala kapitalsko moč, politiki politično moč, ima večina državljanov le državo, ki je sistem načel, zapisan v pravu. Po njegovih besedah smo na dobri poti erozije prava. "Če je treba pri čem vztrajati za vsako ceno, je treba vztrajati pri spoštovanju pravnih pravil, kjer so zapisana in zavarovana ključna moralna določila," je še dejal.

Urban Vehovar, član Akademije, je poudaril, da je Slovenija po 20 letih tranzicije prišla v obdobje, ko je razvidno, da so spremembe nujne. Po njegovih besedah se ravno v tem trenutku srečujemo s celo vrsto iniciativ, državljanskih pobud, z dejanskim aktivnim državljanstvom. Vendar demokracija ni le participacija, je tudi učinkovit državni aparat. Kot je poudaril, je to tisto, kar smo v zadnjih 20 letih izgubili. Imamo sicer institucije, a so postale izjemno pasivne. In to se odraža tudi na konkurenčnosti gospodarstva.

Kot poudarja Vehovar, Slovenija potrebuje učinkovite nadzorne svete, finančne institucije, ki so izpostavljene tržnim zakonitostim ter okolje, v katerem se bodo lahko podjetja prosto razvijala. Po njegovi besedah bi bilo treba urediti upravno strukturo naše družbe in povečati učinkovitost gospodarstva, ki je tesno povezana z učinkovitostjo institucij. Šele preko rasti blaginje, kot poudarja Vehovar, se bo utrdilo tudi zaupanje ljudi v demokracijo in demokratične institucije.