"Zadovoljen sem, da po treh krogih vodimo," je včeraj med opoldanskim odmorom, preden se je na posvet v prostore stalne misije umaknila slovenska delegacija, dejal minister Žbogar. "Naš uspeh je že v tem, da smo prekosili Madžarsko, ki je večja država. Smo v vodstvu in upam, da bo tako tudi ostalo. Med odmorom se bomo posvetovali, kaj storiti, da bi prišlo do preloma. Razmislili bomo, koga naj še pokličemo". Žbogar je izrazil presenečenje in veselje nad tem, da iz Slovenije prek Twittra in SMS-sporočil v palačo ZN prihaja tolikšna podpora. "To potrjuje dejstvo, da Slovenija v tem trenutku potrebuje pozitivno zgodbo," je dejal minister, ne da bi omenil, da je zanimanje za dogodek v Sloveniji vzbudil tudi sam z nekaterimi odličnimi tviti. V poznejših krogih volitev bi se načeloma dvema tekmicama lahko ponovno pridružila Madžarska. Žbogar, ki ima v ZN, kjer je pred leti služboval v slovenski misiji, precej izkušenj, je to možnost izključil.

V prvem krogu glasovanja je Slovenija dobila 67 glasov, njena glavna tekmica Azerbajdžan pa 74. Madžarska je z 52 glasovi pristala na tretjem mestu in je kot kandidatka izpadla iz nadaljnjega glasovanja. Zanimivo je, da so Madžari zadnjih nekaj dni v New Yorku za svojo kampanjo angažirali celo potomca Habsburgov, ki je med lobiranjem spremljal madžarskega veleposlanika. Oba sta bila na sprejemu, ki ga je slovenska misija pri ZN priredila kot zaključno točko svoje deset let dolge kampanje. Na sprejemu so točili slovenska vina in stregli kanapejčke, udeležilo pa se ga je približno 60 veleposlanikov diplomatskih misij pri ZN.

V drugem krogu glasovanj, ki se je začel takoj za razglasitvijo rezultatov prvega, je Slovenija dobila 97, Azerbajdžan pa 90 glasov. Po predvidevanjih ministra Žbogarja je takšna dinamika ustrezala Sloveniji, ki je v drugem krogu prevzela vodstvo nad državo, ki je med lobiranjem do Slovenije uporabila strašilno propagando. Minister Žbogar dan pred glasovanjem ni mogel zadržati svojega nezadovoljstva nad početjem Azerbajdžana, ki je države članice prepričeval, da Slovenija po volitvah v decembru ne bo v položaju, da izpolni obljube iz kampanje. Azerbajdžan je pismeno obveščal članice ZN o slovenski politični krizi ter pri tem obilno citiral izjave opozicije v Sloveniji. "Tega se preprosto ne počne," je dejal minister Žbogar. Tretje glasovanje, ki se je končalo po 19. uri po slovenskem času, je Slovenija pridobila dva, Azerbajdžan še tri glasove, kar je bilo še vedno daleč od potrebnih 129. Nato pa se je maratonska bitka nadaljevala, potem ko je bila v Sloveniji že temna noč.

Včeraj so nove začasne članice postale naslednje države: Pakistan, Maroko, Togo in Gvatemala.