Kot naj bi Merklova po pričevanjih poslancev CDU v bundestagu dejala na današnjem srečanju pred ključnima vrhovoma območja evra in celotne EU v nedeljo v Bruslju, si najmočnejša evropska političarka zamišlja določeno obliko stalnega nadzora predstavnikov Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada. Merklova in finančni minister Wolfgang Schäuble sta danes zbirala podporo poslancev lastne stranke pred nedeljskim zasedanjem voditeljev, od katerega na finančnih trgih pričakujejo potrditev celovite rešitve za dolžniške težave v območju evra, vključno z novimi ukrepi za dolžniško razbremenitev Grčije in pristopom k dokapitalizaciji evropskih bank.

Smernice za nedeljsko zasedanje mora namreč potrditi proračunski odbor bundestaga, zato Merklova pred odhodom v Bruselj potrebuje politično podporo iz strankarskih vrst. Merklova je povedala, da je cilj zasedanja voditeljev vzpostaviti dovolj trdne obrambne zidove, da se dolžniške težave ne bi razširile na druge članice evrskega območja, še posebej na veliki gospodarstvi Španije in Italije. Pričakovati je obsežnejši odpis dolgov Grčiji, kot to predvidevajo zaveze zasebnih upnikov te balkanske države z 21. julija.

Namesto sedanjih 21 odstotkov izgub za zasebne upnike bodo finančni vlagatelji grško dolžniško breme verjetno zmanjšali za precej več. Voditelji naj bi v nedeljo razpravljali tudi o možnih rešitvah, kako dodatno okrepiti efektivno sposobnost začasnega mehanizma za stabilnost evra (EFSF), ne da bi bilo treba pri tem zopet povečati njegovo kapitalsko moč ter s tem poroštva članic območja skupne valute. Efektivna posojilna zmožnost EFSF je po novem 440 milijard evrov, njegov kapital pa 780 milijard evrov.

V uniji se iščejo različni finančni "vzvodi", kako njegovo efektivno sposobnost povečati celo za štirikrat. Po pisanju dpa je najbolj v ospredju rešitev, da bi EFSF deloval kot porok vlagateljem pri nakupu državnih obveznic ranljivih članic območja evra. Prevzel naj bi do 30 odstotkov tveganja investitorjev. Na mizi so še druge alternative, medtem ko se o možnosti, da bi EFSF pridobil status bančne ustanove in se tako zadolževal prek Evropske centralne banke oziroma evrosistema. Merklova je že v ponedeljek sicer poudarila, da od nedeljskega zasedanja ni pričakovati čudežnih rešitev, da pa gre za pomemben korak na dolgi poti reševanja dolžniških težav evrskega območja.