Škodlar je včeraj sploh prvič spregovoril, saj se doslej ni želel zagovarjati, dejal pa je tudi, da mu iz očitkov tožilstva ni jasno niti to, katere upnike je oškodoval, na kakšen način so bili oškodovani in v kakšni višini. Med zagovorom je opozoril še na višino prijavljenih terjatev v pravdnem in kazenskem postopku, med katerimi je precejšnja razlika, saj je v pravdnem postopku prijavljenih za 400.000 evrov terjatev, v sodnem pa za več kot milijon evrov, kar Škodlarja čudi, saj je v obeh primerih višino terjatev ocenila ista izvedenka.

Ostali brez stanovanj in premoženja

Spomnimo, da afera Zbiljski gaj na ljubljanskem sodišču doživlja epilog šele po dolgih osmih letih, saj je podjetje Mebles v naselju Zbiljski gaj v Medvodah že leta 2001 zgradilo dom za starejše, potem pa je ob njem začelo graditi naselje, ki še danes ni dokončano. Zaradi propadlega projekta so v začetku letošnjega septembra na zatožno klop sedli nekdanji direktor podjetja Mebles Andrej Rezar, nekdanji direktor podjetja Mebles IMS Rajko Županc ter soustanovitelja tega podjetja Zdenka Škodlar (tudi soustanoviteljica Industrijaimporta) in njen sin, že prej omenjeni Samo Škodlar, nekdaj direktor podjetja Metro avto servis. Rezar je obtožen povzročitve stečaja z nevestnim gospodarjenjem in oškodovanja upnikov, drugim trem pa tožilstvo očita "le" nadaljevano kaznivo dejanje oškodovanja upnikov.

Težave kupcev nepremičnin v naselju Zbiljski gaj so se začele, ko je bil uveden stečajni postopek v Meblesu IMS. Ta družba je nastala z združitvijo podjetij zdaj že pokojnega Boruta Rezarja: Industrije import, Metro avto servisa, Metro avta in Meblesa. Zaradi resnih finančnih težav nekaterih od teh podjetij je v Meblesu IMS stekel postopek prisilne poravnave, nato je junija 2003 sledil še stečaj. Tako so nekatere hiše in stanovanja v naselju ostali nedokončani, številni kupci stanovanj v Zbiljskem gaju pa so ostali brez strehe nad glavo in brez premoženja, čeprav so delno ali v celoti poravnali kupnino. V stečajno maso je bilo vsega skupaj prijavljenih za okoli 120 milijonov evrov terjatev.

Do stečaja je vse teklo normalno

Na včerajšnjem sojenju je nastopilo nekaj prič, med najzanimivejšimi pa je bilo verjetno pričanje Milana Medveda, ki je kot samostojni podjetnik sodeloval z Meblesom, saj je v nastajajočem naselju opravljal gradbeni nadzor. Pojasnil je, da je kot nadzornik sodeloval samo pri gradnji stanovanjskih objektov, medtem ko ga pri domu starejših občanov ni bilo zraven. "Nadzor gradbenih del sem opravljal, ker je moral imeti vsak investitor na gradbišču zagotovljen nadzor, v nasprotnem ga je čakala kazen. Kolikor se spomnim, je prvi del projekta tekel normalno, 32 objektov od predvidenih 84 so končali in dobili so tudi uporabno dovoljenje," je pojasnil Medved in dodal, da je ves projekt vodil pokojni Borut Rezar, s katerim je sodeloval tudi sam.

Na vprašanje enega od zagovornikov obtoženih, ali bi po njegovem projekt končali v celoti, če ne bi bilo stečaja, je odgovoril pritrdilno, hkrati pa odkrito priznal, da ga je nenadni stečaj nadvse presenetil. "Zgodilo se je kar naenkrat. Novica je do mene prišla nekega dne proti večeru, ko smo končevali delo na gradbišču. Takoj zatem so vse objekte zapečatili, Borutu Rezarju so vse pobrali, medtem ko izvajalci oziroma vsaj jaz o vsem skupaj nismo dobili prav nobenih informacij. In tudi vse do danes o vsem skupaj nisem izvedel ničesar," je svojo izkušnjo z Zbiljskim gajem opisal Medved. Na vprašanje tožilca je pojasnil še, da so bili izvajalci del po njegovi oceni kakovostni in tudi delalo se je ves čas, brez kakšnih prekinitev, vse do stečaja.

Sojenje, ki bo verjetno trajalo še kar nekaj časa, se bo nadaljevalo prihodnji teden.