Letošnji največji prostovoljski projekt Simbioz@, ki ga organizira Zavod Ypsilon, si prizadeva za višjo raven računalniške pismenosti med starejšimi v Sloveniji. V tednu dni, kolikor bo potekal projekt, bodo mladi prostovoljci udeležencem na brezplačnih delavnicah predstavljali predvsem delovanje računalnika in interneta ter jih naučili ravnanja z elektronsko pošto.

"Tudi za starejše je zelo pomembno, da se ukvarjajo z računalniki, saj jim lahko to pomaga na vseh področjih. Če na primer rešujejo križanke, lahko na internetu najdejo informacije, če so njihovi otroci kje v tujini, lahko z njimi komunicirajo bolj enostavno, nekateri na računalniku igrajo tudi igrice," je dejala Fanči Moljk, upokojena učiteljica, redna uporabnica računalnika in ambasadorka projekta Simbioz@.

"Všeč mi je brskanje po internetu, še posebej pregledovanje topografskih kart. Prav zanima me, kako je videti delta Donave ali Nila," je povedal Branko, udeleženec delavnice, ki se ne spominja, kdaj je nazadnje sedel v šolskih klopeh.

V časopisu vedno piše "glej www ..."

"Na otroke ne računam, da bi me tega naučili, njim je vse to tako enostavno, na hitro mi razložijo 'mami, poglej, to je tako in tako', ampak jaz potrebujem več časa. Zato sem se vpisala na tole delavnico," je izza računalniškega zaslona dejala Tanja. Starejše pa k uporabi računalnika največkrat nagovorijo prav otroci ali vnuki, s katerimi si nato dopisujejo prek elektronske pošte, "pritiski" pa prihajajo tudi iz medijev. "Na televiziji in v časopisu velikokrat piše 'glej www', zato mnoge začne motiti, ker tega ne znajo uporabljati," je Moljkova opisala izkušnje svojih prijateljic.

"Vidim, da se brez tega ne da živeti. Vsi okrog mene delajo z računalniki, zato se moram naučiti tudi jaz. Sedaj se bom lahko povezala s svojimi prijatelji po svetu, menda je treba imeti Skype, pa se bomo lahko gledali in pogovarjali. Koristno je tudi, če iščeš kakšne informacije, pa nimaš knjig pri roki," je dejala "učenka" Beba in povedala, da se je v preteklosti že vpisala na podoben tečaj, vendar je bilo premalo časa, da bi doma ponavljala, zato je vse pozabila.

Da se učenje ne zaključi s koncem tečaja, se zaveda tudi gospa Tanja. Dejala je, da ji informacije niso prezahtevne, le ponavljanja bo treba veliko. Enako je menil gospod Bernard – težav ne povzroča učenje, temveč spomin. "Treba je 'driblati'. Kot pri šoferju; lahko ima stokrat izpit, a če ne vozi, bo šel ravno tako v graben," je dejal Bernard in dodal, da se je veliko naučil tudi zaradi prisotnosti mentorjev. "Bil sem kar presenečen nad izredno prijaznostjo in razumevanjem mladih, ki so sodelovali," je dejal.

Tudi Beba je pohvalila mlade prostovoljce in dejala, da je prav zaradi njih z lahkoto sledila delavnici, ki sicer 'ni najbolj enostavna'. "Naši predavatelji so bili pravi pedagogi. S sosedo sva si 'delili' tudi mentorja, mladega fanta, ki je vse perfektno razložil."

Potrpežljivost se splača

Moljkova je za konec "čestitala prav vsem udeležencem delavnic", saj ve, da jih je imela večina blokado, ker so mislili, da tega ne bodo zmogli. "Še najtežje se je na začetku naučiti dela z miško, ko pa to po kakšnih dveh dneh obvladaš, gre ostalo lepo naprej. Seveda pa ni treba, da računalnik popolnoma obvladamo, lahko se naučimo le tistih stvari, ki jih uporabljamo vsak dan,“ je poudarila.

Nad izkušnjo pa je bila navdušena tudi ena od mladih prostovoljk, ki med učno uro bdijo nad udeleženci in jim pomagajo, ko se kaj zatakne. "Našim učencem gre odlično, hitro se učijo in zelo sem ponosna na njih, moram jih pohvaliti. Treba je sicer biti potrpežljiv, a se na koncu splača, ko so tudi starejši navdušeni, da jim je uspelo nekaj novega," je dejala prostovoljka Ana in dodala, da so se mentorji veliko naučili tudi od svojih varovancev. "To je neponovljiva izkušnja, ki jo težko dobiš drugje. Starejši te napolnijo s pozitivno energijo in z modrostjo, pa tudi vzdušje je enkratno."

Današnja delavnica je potekala na temo uporabe računalnika, miške, tipkovnice in osnovnih programov. Tej sledita še dve; prva o uporabi interneta, druga pa o pisanju, pošiljanju in branju elektronske pošte.