Sprva ni bilo natančno znano, koliko od približno 2000 političnih zapornikov v Mjanmaru je vštetih v omenjeno številko. Po različnih podatkih naj bi jih bilo izpuščenih od 150 do 300. Preostali od 6300 izpuščenih naj bi bili manjši kriminalci. To ni ravno razveselilo ne tujih politikov ne organizacij za človekove pravice. So se pa po drugi strani strinjali, da gre za obetaven znak režima, ki v zadnjem času kaže znake odpiranja navzven pod pritiskom tujine in pod pritiskom nezadovoljstva nad naraščajočim vplivom Kitajske, ki je izkoristila priložnost in začela izkoriščati naravna bogastva Mjanmara.

Tudi Su Čijeva pozdravlja izpustitve

"Izpustitev političnih zapornikov je dobrodošla, ni pa skladna z nedavnimi obljubami oblasti o političnih reformah. Če število izpuščenih v Burmi ne bo znatno poraslo, vse skupaj ne bo predstavljalo pogumnega koraka naprej, ampak zvodenelost poskusov reforme," je dejal predstavnik Amnesty Internationala Benjamin Zawacki. Burma je staro ime za državo, preden ga je vojaški režim leta 1989 spremenil. Izpustitve je pozdravila tudi Nobelova nagrajenka Aung San Su Či, ki je v zaporu in hišnem priporu preživela petnajst let. Mjanmarski režim jo je izpustil lani. Dodala je, da so potrebni še koraki, ki bodo vpeljevali demokracijo.

Odkar je prvi civilni predsednik države po letu 1962 Thein Sein pred kratkim napovedal izpustitev 6359 zapornikov, so družine v Mjanmaru držale pesti, da so med njimi njihovi svojci. Posebno na očeh pa so bila najbolj izpostavljena imena, ki so se znašla za rešetkami zaradi nasprotovanja vojaškemu režimu. Nekatera so med izpuščenimi. Najbolj znan med njimi je satirik, igralec in aktivist Zarganar, ki so ga leta 2008 aretirali zaradi pogovora s tujimi novinarji, ko je kritiziral ravnanje oblasti ob ciklonu Nargis, ki je v državi vzel najmanj 140.000 življenj. Obsodili so ga na 59 let zapora in mu kazen kasneje zmanjšali na 35 let. Med izpuščenimi je tudi general ene največjih uporniških skupin Hso Hten, ki so ga leta 2005 obsodili na 105 let zapora.

Toda za rešetkami v 43 zaporih in številnih delovnih taboriščih očitno ostajajo številni znani in manj znani disidenti, pogosto obsojeni na večdesetletne kazni. Med njimi so predstavniki študentske generacije '88, ki se je uprla režimu - najbolj znana zapornika sta Ko Jimmy in Nilar Thein, ki so ju pred leti sicer izpustili, nato pa leta 2007 znova aretirali med protesti in ju obsodili na 65 let zapora. V ječi so budistični menihi, ki so sodelovali na provladnih protestih leta 2007. Njihov voditelj, 32-letni U Gambira, je bil obsojen na 68 let zapora. Med zaprtimi so predstavniki etničnih manjšin, novinarji in več kot štiristo članov stranke Nacionalna zveza za demokracijo, ki ji pripada tudi Su Čijeva. Nekateri med njimi so se zdaj znašli na prostosti.

Mjanmar želi na čelo Aseana

Sein, sicer nekdanji general, od marca letos pa prvi civilni voditelj države v pol stoletja, je v zadnjih mesecih nakazal spremembe. Sprožil je gospodarske reforme, zmanjšal omejitve svobodi govora, začel dialog s Su Čijevo in manjšinami ter odpovedal gradnjo 3,6 milijarde dolarjev vrednega jeza, ki ga je podpirala Kitajska, nasprotovali pa so ji doma. "Spremembe se dogajajo precej hitreje, kot sem pričakovala. Sein se mora počutiti precej varnega," je dejala Monique Skidmnore, strokovnjakinja za Mjanmar na univerzi v Canberri.

Mjanmar je pod naraščajočim pritiskom, da konča svojo mednarodno izolacijo, tudi sam pa si želi do tujih finančnih sredstev za obnovo razmajane infrastrukture in gospodarstva, ki je pod sankcijami in ga spodbujajo le kitajske investicije, kar je domači javnosti vse manj všeč. Mjanmar je bil pred pol stoletja denimo največji izvoznik riža in je imel močan energetski sektor. Oblasti si zdaj želijo prevzeti predsedovanje zvezi držav jugovzhodne Azije ASEAN leta 2014, da bi si režim povečal legitimnost in se lažje prebil do mednarodne pomoči. Thein Sein je nekdanji general, ki se je upokojil, nato pa je njegova stranka novembra lani zmagala na volitvah z 80 odstotki glasov, kar daje režimu krinko, da ni vojaška vladavina. Kritiki oziroma opozicija trdijo, da so rezultati posledica prevar in manipulacij.