Sprejet je tudi sklep, da je bil namen ustanovitve in izdajanja obeh časopisov prikriti (pred)volilno propagando oz. kampanjo ter sporno financiranje političnih strank. Prav tako je DZ s sklepom ugotovil, da se je šlo "v tem primeru izvajanja negativne politične kampanje" mimo veljavne zakonodaje. Državni zbor bo vso zbrano dokumentacijo posredoval pristojnim organom, od njih pa pričakuje tudi ustrezno ukrepanje.

"Gre za prvovrstno manipulacijo"

Poslanci so končno poročilo preiskovalne komisije o brezplačnikih obravnavali v torek, a za zaprtimi vrati, saj je poročilo označeno s stopnjo tajnosti. Razprava je trajala slabo uro, precej daljša pa je bila za javnost odprta razprava o sklepih, na katere sicer ni bilo predlaganih amandmajev.

V današnji obrazložitvi glasu v imenu poslanske skupine je poslanka SD in predsednica komisije, ki je preiskovala brezplačnike, Melita Župevc pojasnila, da predlagani sklepi povzemajo bistvene ugotovitve komisije. To je po njenih besedah dejstvo, da sta brezplačnika "vzniknila in poniknila v času pred in po volitvah" in so bili del kampanje ene politične stranke. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa je menil, da sklepi niso povezani z vsebino preiskave in da gre za "prvovrstno manipulacijo," saj, kot je dejal, je sedaj že nekdanja koalicija to komisijo imela za to, "da nekaj naprtijo SDS".

V torkovi razpravi o sklepih je bilo sicer slišati tako očitke o povezanosti SDS z brezplačnikoma kot očitke komisiji, da svojega dela ni opravila korektno. Poslanci, šlo je večinoma za poslance SD in Zares, so SDS očitali, da je zlorabila predvolilno zakonodajo, češ da so bili brezplačniki njen predvolilni projekt. Poslanec Zares Tadej Slapnik je poslancem SDS celo očital, da je njihov mandat utemeljen na največji politični prevari v zgodovini samostojne Slovenije.

Poseg v svobodo medijev

Poslanci SDS pa so menili, da so si člani komisije privoščili poseg v svobodo medijev. Ponovno so tudi zahtevali, da poročilo postane javno. Hkrati so opozarjali še, da parlamentarne preiskovalne komisije ugotavljajo odgovornost javnih funkcionarjev, ta komisija pa ni zaslišala niti enega javnega funkcionarja.

Parlamentarno preiskavo je DZ odredil v začetku marca 2010 na zahtevo 45 poslancev SD, Zares, LDS in DeSUS, ki so menili, da sta bila brezplačnika namenjena politični propagandi. V preiskovalni komisiji so na koncu sodelovali poslanci SD, Zares, DeSUS in LDS, krajši čas je sodeloval tudi poslanec SDS Aleksander Zorn. Iz komisije je odšel lani poleti, potem ko komisija ni želela preiskave razširiti tudi na brezplačnik Dobro jutro.

Pred časom so se v SDS komisiji ponovno želeli pridružiti, prav tako so prošnjo za sodelovanje posredovali tudi v SNS, a je komisija prej zaključila z delom. Komisija je poročilo pripravila pred nekaj tedni, vendar javnosti ni dostopno, saj vsebuje podatke, ki so označeni s stopnjo tajnosti. Je pa predsednica komisije Melita Župevc dejala, da je ena končnih ugotovitev komisije tudi to, da sta bila brezplačnika del predvolilne kampanje SDS leta 2008.