Kot je danes v Bruslju dejal Borisov, Bolgarija že od aprila nadzoruje zunanjo mejo EU z moderno tehnično opremo, ki ustreza vsem kriterijem schengna. "Kljub temu pa je njeno članstvo postavljeno pod vprašaj," je bil kritičen bolgarski premier, ki je še dodal, da po drugi strani "držav evroobmočja, ki ne izpolnjujejo pogojev iz Maastrichta, nihče ničesar ne vpraša".

"Verjamem, da bodo modri možje v Evropskem parlamentu, pri Evropski komisiji in pri Svetu EU odločali po naših dejanjih in zaslugah," je še dejal Borisov, ki se je v torek zvečer udeležil odprtja bolgarske razstave v Bruslju, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

O sprejemu Bolgarije in Romunije v schengenski prostor brez nadzora na notranjih mejah naj bi voditelji držav unije razpravljali na vrhu 23. oktobra. Schengenska širitev je poleg tega tema dvodnevnega plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta, ki se je začelo danes. Poslanci naj bi novo resolucijo o tem sprejemali v četrtek, potem ko so že junija z veliko večino glasovali za vključitev obeh držav.

A Nizozemska in Finska sta nato na septembrskem zasedanju notranjih ministrov blokirali njun vstop v schengensko območje. Odločitev sta utemeljevali predvsem z argumentom, da v državah ne deluje pravni red ter da sta korupcija in kriminal preveč razvejana.