Kot je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik Krajevne skupnosti Ankaran Gregor Strmčnik, je omenjeni gradbeni poseg le eden izmed številnih načrtovanih posegov v prostor, ki jim v Ankaranu nasprotujejo.

Račun za parcele kompenzirali z opravljanjem del?

Strmčnik je povzel vrsto nepravilnosti, ki so se po njegovem zgodile pri projektu gradnje turističnih apartmajev na območju pokopališča, za katerega je bilo leta 2000 že izdano gradbeno dovoljenje. Tako je koprska občina spremenila namembnost zemljišč, upravna enota pa je nato v postopku izdaje gradbenega dovoljenja podjetju Grafist ignorirala odločbi ustavnega sodišča in izločila potencialne pritožnike. Poleg tega naj bi upravna enota spregledala vrsto tehničnih elementov, investitor pa naj bi račun za parcele namesto plačila z denarjem kompenziral z opravljanjem del.

Rezultat vsega tega je, da je pokopališče, čeprav je bilo infrastrukturno večinoma že dograjeno, prešlo v zasebne roke, pri čemer je bilo javno premoženje oškodovano vsaj za 600.000 evrov, kolikor je bilo vloženih v izgradnjo pokopališča, ter vsaj še pol milijona evrov zaradi zniževanja cene parcel s strani občine, ocenjuje Strmčnik.

Po njegovih besedah gre za moralno "podla, nizkotna in sprevržena dejanja", obenem pa obstaja sum storitve več kaznivih dejanj.

Pritiski in grožnje

Strmčnik sam sicer ni vložil nobene ovadbe, je pa obveščen, da že potekajo preiskave na pristojnih organih. Ob tem je opozoril, da je "bil deležen pritiskov in groženj, da naj teh podatkov ne damo ven in da bodo vpleteni s tožbami preprečili, da bi se jim onemogočilo izgradnjo apartmajev".

Pooblaščenka za odnose z javnostmi na Komisiji za preprečevanje korupcije Polona Osrajnik je potrdila, da zadevo v zvezi s posli v Ankaranu obravnavajo ter da so del zadeve zaradi suma storitve kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, pred kratkim odstopili policiji.

Nasprotovanje gradnji apartmajskega naselja so izrazili tudi predstavniki lokalnih društev in organizacij ter tamkajšnji župnik. Kot so poudarili, zdaj pokopavajo svoje ljudi na petih različnih pokopališčih, želja vseh pa je, da bi imeli pokopališče v svojem kraju.

Prvi mož ankaranske krajevne skupnosti je sicer med drugim pozval koprsko občino k sklenitvi dogovora, da do razdelitve premoženja z občino Ankaran s premoženjem na območju Ankarana upravljajo organi koprske občine, vendar po predhodnem soglasju s Krajevno skupnostjo Ankaran: "To je edina pot, da se izognemo nepotrebnim, dolgoletnim pravnim postopkom."

Zametki bodoče občinske uprave

Prehodno obdobje do konstituiranja občine Ankaran pa bi morali po njegovem izkoristiti za pripravo na sporazumno delitveno bilanco. "Ankaran ponuja Kopru strpnost, sožitje in sodelovanje," je še pojasnil Strmčnik.

Sicer pa so se v Ankaranu že začeli pripravljati na prihodnost in spremenili organiziranost krajevne skupnosti z ustanovitvijo sekretariata ter petih odborov (za pravne in splošne zadeve, za finance, računovodstvo in investicije, za okolje in prostor, za družbene dejavnosti ter za gospodarske dejavnosti). "Svet krajevne skupnosti sam prevzema tudi prve korake zametka bodoče občinske uprave," je pojasnil Strmčnik. Občino Ankaran je ustavno sodišče namreč ustanovilo junija letos, vendar bo občina samostojne organe upravljanja dobila šele po lokalnih volitvah leta 2014.