Nacionalne štipendije so namenjene ženskam v znanosti, ki so v zadnjem letu doktorskega študija naravoslovnih znanosti, biotehnike in medicine, ki svoje raziskave opravljajo v okviru raziskovalnih institucij v Sloveniji in ki ne vključujejo testiranj na živalih. Posamezne prijave mora priporočiti tudi dekan institucije oz. vodja laboratorija, kjer kandidatka opravlja svojo raziskavo. Kandidatke morajo biti v zadnjem letu priprav na svoj doktorat, na dan zaključka razpisa ne smejo biti starejše od 35 let, imeti morajo slovensko državljanstvo in stalno prebivališče v Sloveniji. Kandidatke morajo izpolnjevati tudi druge razpisne pogoje, ki se nahajajo na spletnih straneh www.unesco.si v rubriki Za ženske v znanosti, www.mvzt.si v rubriki Aktualno in na spletni strani www.szf.si. 

Ocenjevalna skupina bo naredila prve poglobljene ocene vseh prijav in predlagala ožji izbor najodličnejših prijav, Nacionalni odbor pa bo nato opravil še končni izbor štipendistk. Ocenjevalno skupino sestavljajo prof. dr. Peter Raspor, DDR.H.C., predstojnik katedre za biotehnologijo na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani, doc. dr. Luca Lovrečić z Inštituta za medicinsko genetiko na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana, sicer tudi štipendistka prvega nacionalnega programa L'ORÉAL-UNESCO »Za ženske v znanosti« 2007, in dr. Maja Zagmajster z oddelka za biotehniko na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, ki je bila mednarodna štipendistka L'ORÉAL-UNESCO For Women in Science leta 2008.

Nacionalni odbor, ki bo izbral tri štipendistke, pa sestavljajo predsednik odbora dr. Edvard Kobal, direktor Slovenske znanstvene fundacije, prof. dr. Tamara Lah Turnšek, direktorica Nacionalnega inštituta za biologijo, vodja Oddelka za genetsko toksikologijo in biologijo raka ter članica Republiške komisije za uveljavitev vloge žensk v znanosti, Marjutka Hafner, generalna sekretarka Slovenske nacionalne komisije za UNESCO, Brigitte Streller, generalna direktorica L'OREAL Slovenija, prof. dr. Marija Bešter-Rogač s katedre za fizikalno kemijo Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani ter častna članica odbora dr. Romana Jordan Cizelj, poslanka v Evropskem parlamentu.

Kandidatke si lahko več o programu Za ženske v znanosti pogledajo na spletni strani programa www.forwomeninscience.com, ki vsebuje informacije o L'ORÉAL-UNESCO nagradah ter mednarodnih in nacionalnih štipendijah. Vsebuje tudi forum AGORA, ki združuje člane skupnosti For Women in Science z vsega sveta. Člani skupnosti na Agori izmenjujejo svoje izkušnje in poglede na trajnosti razvoj, izobraževanje deklet in žensk ter bioetiko, ženske in znanost. V njihove zapise pa ima vpogled vsakdo.